Son Dakika

“Rusya durdurulmazsa Kırım’daki zulme devam edecek”

Free Crimea projesinin kurucusu, siyaset bilimci Taras Berezovets, Rusya’nın askeri faaliyete geçmek için sebep aradığını ifade etti.

“Rusya durdurulmazsa Kırım’daki zulme devam edecek”

Free Crimea projesinin kurucusu, siyaset bilimci Taras Berezovets, Rusya’nın işgal edilen Kırım’da Ukraynalılar’a ve Kırım Tatarları’na karşı baskı ve zulüm uygulamaya devam edeceğini ileri sürdü. Berezovets, 2014 ile kıyasla yarımadada kaçırılma ve cinayet vakaları azalırken para cezası ve tutuklamaların sayısının kat kat arttığına dikkat çekip, “Biz Ukraynalı vatansever Vladimir Baluh’un hikâyesini çok iyi biliyoruz. O kendi evinin bahçesinde Ukrayna bayrağı asmıştı, daha sonra FSB onun evine mermi ve patlayıcı yerleştirerek onu terörizm ve aşırılıkla suçladı, ardından tutukevine kapattı. Rusya kontrol edemediği her şeyi boğmaya devam ediyor. Bu zulüm makinesinin şarjörü dolu olduğu için Ruslar önlerine gelen herkesi tutuklayacak, hatta hiçbir şey yapmayanları bile” diye kaydetti.

Provokasyonlar yaşanabilir

Berezovets, Rusya'nın askeri faaliyetler başlatmak için bir sebep aradığını bu yüzden de yeni provokasyonlara başvurabileceğini ifade ediyor. Berezovets, “Rusya’nın Kırım topraklarında teröre, sivil halkı yok etmeye, patlatmalara başvurup sonra da Ukrayna’yı suçlayabileceği ihtimalini göz ardı etmiyorum. Şimdilik onlar sözde Ukraynalı sabotajcılarla korkutuyorlar, ancak Ukrayna istihbaratı yaptı diyerek tesisleri yok etmeye veya sivilleri öldürmeye başlayabilirler” şeklinde konuştu. Uzman işgalcilerin Kırım’da kırk bin askerden oluşan bir taarruz ordusu oluşturmasının da Rusya nezdinde saldırı imkânını arttırdığını vurguladı. Bilindiği gibi Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini özgürce tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Yorumlar