Son Dakika

Bakan Çavuşoğlu: Hiçbir gazeteye 'Benim lehimde haber yap' demedim

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye Gazeteciler Başkanı (TGF) Karaca’nın "Yerel basın üzerinde devlet baskısı var." şeklindeki açıklamasına "Niye ben baskı kurayım? Ben devletin Dışişleri Bakanı'yım. Bugüne hiçbir gazeteye 'Benim lehimde haber yap' demedim” yanıtını verdi.

Bakan Çavuşoğlu: Hiçbir gazeteye 'Benim lehimde haber yap' demedim

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Alanya Gazetesi'nin 50. Kuruluş Yılı ve DİM Web Tv'nin açılış töreninde konuşma yaptı. Anadolu’da gazete çıkarmanın ve sürdürmenin kolay olmadığını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, seçim zamanında Alanya’daki gazete sayısının arttığını, seçimden sonra ise bu sayının azaldığını belirtti. Çavuşoğlu, Yeni Alanya gazetesinin ise büyüyerek hedeflerine ulaştığını ifade etti.

Tüm Türkiye’de bilinen bir yayın

Yeni Alanya Gazetesi'nin yerel olmasına karşın tüm Türkiye'de bilinen ve tanınan bir yayın olduğunu aktaran Çavuşoğlu, bunun yanında ilçede iki yerel televizyon ve çok sayıda gazetenin yayın hayatlarını sürdürdüğünü bildirdi.

“Hiçbir gazeteye 'Benim lehimde haber yap' demedim”

Kendisinden önce konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Yılmaz Karaca'nın "Yerel basın üzerinde devlet baskısı var." şeklinde ifade kullandığına işaret eden Çavuşoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Devletin yerel basınla ne işi var ki baskısı olsun. Yerel basının birinci sorunu kendisidir. Yani güçlü, karakterli, objektif değilseniz herkes sizi bir yerlere çeker. İkinci sorun ise yereldeki insanlardır. En çok da başkasının aleyhine yazdırma çalışmaları vardır. Alanya'da bu hastalık çok yaygındır. 40 yıl öncede hastalıktı. 40 yıl öncede iftiraları, dedikoduları dolaştırırlar, köşeden 'Bilinmeyen bir kaynaktan' ya da 'Şuradan bir kaynaktan' diyerekten yazdırırlar. Alanya'da başkası adına haber yazdırmak için bütçe oluşturanlar var. Başka yerlerde de vardır. Herkes bir yerden çekiştirir. Yerel yöneticiler başka çekiştirir, siyasetçiler öyle. Devletin kuralları vardır. 'Resmi ilan payları düşük dersen', eyvallah anlarım. 'Yerel basının objektif olabilmesi için ekonomik bağımsızlığını kazanması lazım' dersen, ona da varım. Niye ben baskı kurayım? Ben devletin Dışişleri Bakanıyım. Bugüne kadar Alanya'da ve Türkiye'de hiçbir gazeteye 'Benim lehimde haber yap' demedim. Başkası adına da 'yap' demedim."

 

Yorumlar