Son Dakika

Bakan Eroğlu: Dışa bağımlılığı azaltmak için HES’lere önem veriyoruz

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için HES’lere büyük önem verildiğine dikkat çekerek, “HES'ler enerjinin sigortasıdır ve çevrecidir. Kurulu güç açısından HES'ler doğalgazı da kömürü de geçti. Birinci sıraya yükseldi." dedi.

Bakan Eroğlu: Dışa bağımlılığı azaltmak için HES’lere önem veriyoruz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'ndaki DSİ tesisleri toplu temel atma ile orman mahallelerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı törenine katıldı. 

DSİ ve Orman Genel Müdürlüğünün 249 milyon lira bedelli 15 tesisin temelini atacaklarını belirten Eroğlu, tesislerin "hayırlı olması" dileğinde bulundu. Eroğlu, DSİ marifetiyle 2003'den bu yana 7 bin 200 tesisin açıldığını ifade ederek, önceden sadece İstanbul'da su sıkıntısının olduğunu zannettiğini, ancak Türkiye'de 2003 yılında 76 şehirde su sıkıntısı bulunduğunu anlattı.

"30-40 yıl sonrasının ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz"

Kars'tan Edirne'ye, Mardin'den İzmir'e, Sinop'tan Mersin'e kadar bir eylem planı hazırladıklarını dile getiren Eroğlu, "Günübirlik çözümler yerine 30-40 yıl sonrasının ihtiyaçlarını dikkate alarak bütün şehirler için eylem planı yaptık. 81 ilimiz için şu ana kadar eksik olan 42 milyon vatandaşımızın ilave içme suyunu tedarik ettik." diye konuştu.

Bu sene yağışlarda 44 yılın en kurak yılını yaşandığını ve buna rağmen su sıkıntısı çekilmediğini anlatan Eroğlu, "Artık Türkiye'nin 2050-2060, İstanbul'un 2071 yılına kadar içme, sulama ve sanayi suyu ihtiyacını karşılıyoruz." dedi.

"HES'ler doğalgazı da kömürü de geçti"

Veysel Eroğlu, bakanlık olarak büyük hedefleri olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

"Hükümet, devlet ve millet olarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var. Çok sayıda dereyi ıslah ettik. Türkiye'nin her yerinde bu dereler şehir içinde bir gerdanlık olsun diye inşa ediyoruz. Türkiye enerjide dışa bağımlı. Dolayısıyla dışa bağımlılığını azaltmak, arz güvenliği ve enerji çeşitli açısından biz Hidroelektrik Santrallerine (HES) çok büyük önem veriyoruz. HES'ler enerjinin sigortasıdır ve çevrecidir. 2003'de yılda 26 milyar kilovatsaat enerji üretirken, bunu 94,5 milyar kilovatsaate çıkardık. Kurulu güç açısından HES'ler doğalgazı da kömürü de geçti. Birinci sıraya yükseldi. Buda bizim büyük bir gururumuz. Şu anda Türkiye'de kuraklık olursa 4, su bolsa 3 ampulden birinin enerjisi bizlerin temin ettiği hidroelektrik enerji santralinden kaynaklanıyor."

Ankara'nın su meselesi kökten çözülecek

Bugün Ankara'da koordinasyon toplantısı yaptıklarını dile getiren Eroğlu, toplantıda çok önemli kararlar aldıklarını, Ankara'yı 2017-2018-2019'da bakanlık açısından yatırımlarda hamle yılları ilan ettiklerini bildirdi. Yapılan 32 kilometre tünelde 4 bin 400 metrelik bir kısmının kaldığına dikkati çeken Bakan Eroğlu, 2018'de tamamlanacak tünelle Ankara'nın 2050 yılına kadar su meselesini kökünden çözeceklerini vurguladı.

Eroğlu, Ankara'yı tabiat turizmine açmak istediklerini belirterek, Ankara'nın tabiat turizminin master planını hazırladıklarını ve bu konuda özel sektörlere, ilgili taraflara, belediyelere her türlü desteği vereceklerini söyledi.

 

Yorumlar