Son Dakika

Bakan Kaya: Günümüzde pek çok kayıt dışı evlilik var

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, resmi nikah kıyılmadan yapılmış pek çok evliliğin olduğunu belirterek, "Bunlar gizli ve kayıt dışı. Şimdi geçirdiğimiz bu yasal düzenlemeyle birlikte isteyen gidecek nikahını müftüye kıydıracak." dedi.

Bakan Kaya: Günümüzde pek çok kayıt dışı evlilik var

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Gençlik Kolları tarafından Marmara Üniversitesi Bağlarbaşı Kampüsü Raşit Küçük Konferans Salonunda düzenlenen, "2023 Gençlik Şurası" programında yaptığı konuşmada, Türkiye'de vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkan iman dolu bir gençlik olduğunu söyledi.

"CHP laiklik konusunda aynı tavrı takınıyor"

Konuşmasında müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesine değinen Kaya, şunları kaydetti:

"CHP geçen dönemlerde nasıl katsayı ve başörtüsü sorunları çözüldüğünde laiklik elden gidiyor diye bir yaygara kopardıysa, yine bugünlerde benzer bir durum içinde olduklarını görüyoruz. Oysa müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi, tamamen Türk Medeni Kanunu ve ilgili yasal mevzuata göre kıyılan resmi bir nikah akdi olacak. Bir belediye başkanı, onun görevlendirdiği bir memur, dış temsilciler, muhtarlar nasıl nikah kıyıyorsa, müftüler de artık resmi nikah kıyabilecekler. Biliyorsunuz yasal düzenleme mecliste kabul edildi. Müftüler de 657 sayılı devlet memuru kanuna tabi, yemin eden, adalet statüsü olan, her türlü güvenlik soruşturmasından geçmiş, Türkiye'nin laik, demokratik, hukuk ilkelerine bağlı yetişmiş, denetime tabi tutulan kamu görevlileridir."

"Resmi nikah kıyılmadan yapılmış pek çok evlilik var"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, günümüzde pek çok kayıt dışı evlilik olduğunu hatırlatarak, şu görüşleri ifade etti: 

"Resmi nikah kıyılmadan yapılmış pek çok evlilik var. Bunlar gizli ve kayıt dışı. Resmi nikah kıydıranların bir de gidip dini nikah kıydırdığını biliyoruz. Bu, ülkemizin bir gerçeği, geleneği. İnançlarından dolayı insanların tercih ettikleri bir yöntem. Şimdi geçirdiğimiz bu yasal düzenlemeyle birlikte isteyen gidecek nikahını müftüye kıydıracak. Bu nikah aynen resmi nikah gibi, Medeni Kanuna tabi olarak, tüm kanunun şartlarını yerine getirenlere kıyılacak. Evlilik cüzdanını orada alacak. Yani nikah resmi nikah da olacak. İsteyen de gidip belediyede memura kıydıracak. Lise, ilkokul mezunu memurlar bugün nikah kıyabilmekte. Bakın, Sayın Cumhurbaşkanımız güzel ifade etti; 'Tapu müdürüne, orman müdürüne nikah kıyma yetkisi versek, bu kadar karşı çıkmazlar.' dedi. Tamamen ideolojik olarak olayı buralara çekmeye çalışıyorlar."

Söz konusu yasanın, kayıt dışı evliliği ortadan kaldıran, kadınların lehine yapılan bir düzenleme olduğunu belirten Kaya, aksine yönelik yorumların maksatlı olduğunu anlattı.

Yorumlar