Son Dakika

Balıkesir'de korkutan yangın: Ev yangını ormanlık alana sıçradı!

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde bir evde çıkan yangın rüzgarında etkisiyle yakındaki ormanlık alana sıçradı. Vatandaşların can güvenliği için bir mahalle tamamen boşaltıldı. Çok sayıda evin kül olduğu yangın itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Balıkesir'de korkutan yangın: Ev yangını ormanlık alana sıçradı!

Ormanlık alana yakın bölgedeki bir evde çıkan yangın şiddetli rüzgar nedeniyle başka bir eve, ardından da ormana sıçradı.

Ekipler yangına 2 yangın söndürme helikopteri, 1 uçak, 15 arazöz, 3 dozer ve çok sayıda su tankeriyle müdahale ediliyor.

Yangın tehlikesiyle bir mahalle boşaltıldı

Rüzgarın şiddetli olması ve alevleri savurması nedeniyle yerleşim birimlerini tehdit eden yangın yüzünden Veliler Mahallesi boşaltıldı.

Bölgede geniş bir alanda önlem alan güvenlik güçleri, girişlere izin vermiyor.

Çıkan yangının Dursunbey'e yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen yükselen dumanların ilçeden görülmesi korku dolu anlara yol açtı. 

Karadan ve havadan müdahale devam ediyor 

Şiddetli rüzgarın etkisiyle geniş alanlara yayılmaya devam eden yangının söndürme çalışmaları karadan ve havadan devam ederken, bölgeye çevre ilçelerden dozer ve itfaiye aracı takviyesi yapılıyor.

Bölgedeki mahallelerde yaşayanlar için AFAD ve Kızılay gıda yardımı yapıyor. Ayrıca Dursunbey Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri de söndürme çalışmalarına katılan personele su, ayran ve kumanya dağıtıyor.

Çok sayıda ev zarar gördü

Yangının başladığı Karapınar Mahallesi'nde onlarca ev ve çok sayıda ahır kullanılamaz hale geldi, vatandaşlar sokakta kaldı.

Evi zarar gören Ayşe Köyden, mahallenin ortasından dumanlar yükseldiğini gördüğünü belirterek, "Yangın direkt bizim evlerimize sıçradı. Mahallenin yarısı yandı. Birçok komşumun ve babamın evi yandı, şu anda kullanılamaz haldeler. Evlere giremiyoruz, bütün eşyalarımız yandı. Çok korktuk." dedi.

Karapınar Mahallesi'nde oluşturulan merkezden kontrol edilen yangının söndürme çalışmaları devam ediyor.

Yorumlar