Son Dakika

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: İki ülke temsilcileri vize kararı için bir araya gelecek

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine ilişkin yaptığı açıklamada, “İki ülke temsilcileri bir araya gelip, bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı ve bu karar gereği önümüzdeki günlerde bir araya gelinecek, çalışılacak ve sonucuna göre adım atılacaktır." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: İki ülke temsilcileri vize kararı için bir araya gelecek

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Türkiye ile ABD’nin vizeleri karşılıklı olarak askıya almasına ilişkin yaptığı açıklamada, iki ülke temsilcilerinin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışmalar yapacağını ve çalışılacak soruna göre bir adım atılacağını ifade etti.

ABD Başkonsolosluğu çalışanının tutuklanması

Bozdağ, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz işgal girişimi ile bağlantısı çıkan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasına ilişkin, “Bugüne kadar benim aldığım bilgiye göre herhangi bir avukat görüşme talebi, ifade sırasında hazır bulunan avukat dışında, bir görüşme talebi olmamış. Aileden de bir görüşme talebi olmamış. Ailesine de görüşme hakları bulunduğu savcılık tarafından ayrıca bildirilmiştir. Burada büyükelçilik çalışanın avukatıyla, ailesiyle görüşmesine herhangi bir engel yoktur." ifadelerini kullandı.

Bekir Bozdağ şunları kaydetti:

"ABD'nin Türk vatandaşı olan yerel çalışanı şüphelinin hem polisteki ifadesi hem de savcılıktaki ifadesi, avukatı huzurunda alınmıştır. Sulh ceza hakimliğindeki ifadesi de yine avukatı huzurunda alınmıştır. Avukatsız bunların yapılması mümkün değil. Zannedersem bu konuda bir bilgi eksikliği var."

"Medya'ya yaptığı açıklamalar yanlış"

ABD Büyükelçisi Bass'ın vize kriziyle ilgili diplomasi muhabirlerine yaptığı açıklamalar hakkında konuşan Bozdağ “Yapılması gereken Dışişleri kanalıyla müracaat edilir, ziyaret izni talep edilir, ki izin verilebilir, çünkü Adalet Bakanı takdiriyle gidip kendi konuşabilir, avukat gönderebilir, avukatı onlarla gidip konuşabilir. Bunun yolu, diplomatik usulde de bellidir, hukuk usulünde de bellidir. Bunları işletmesi lazım, bir şey olduğunda. Medyayı toplayıp 'Burada bir intikam düşüncesi var' diye açıklama yapmak değil.” dedi.

 

Yorumlar