Son Dakika

Başbakan Yıldırım: BM terörle mücadelede daha etkin bir rol almalı

Dünya üzerinde küresel terörün büyük bir tehdit hale geldiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, terörle mücadele ederken, terörü doğuran nedenlerin dikkatle incelenmesi gerektiğini belirterek, BM’nin bu konuda daha etkin bir rol üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Yıldırım: BM terörle mücadelede daha etkin bir rol almalı

Başbakan Binali Yıldırım Asya Parlamenterler Asamblesi Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Suriye konulu gerçekleştirilecek Soçi Zirvesi’ne ilişkin konuşan Başbakan Yıldırım, "Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin bir araya gelerek Astana sürecindeki son durumu değerlendirecekler ve buradan bir adım sonrasına, Cenevre sürecine geçiş için gerekli kararları alacaklardır." dedi.

“İstikrarsızlıklar göçmen sayısını artırdı”

Küresel terörün en büyük tehdit haline geldiğini, ikinci büyük tehdidin ise göç olduğunu belirten Yıldırım, bölgede yaşanan istikrarsızlıklar nedeniyle göçmen durumunda olanların sayısının 55 milyonu aştığını söyledi. Başbakan Yıldırım, “Dünyada kaç tane ülke vardır, nüfusu 55 milyon olan? Belki 20 tane ülke vardır. Dolasıyla bu sorunu görmezden gelmek, umursamaz davranmak ve gücü duvarları yükselterek önleyeceğini zannedenler çok ama çok yanıldığını yakın zamanda anlayacaklardır. Terörle mücadeleyi yaparken bir yandan da bu terörü doğuran nedenlerin bütün ülkeler tarafından dikkatle incelenmesini, BM'nin bu konuda daha etkin bir rol almasını beklemekteyiz." ifadelerini kullandı.

Terörle mücadelede BM’ye eleştiri

Başbakan Yıldırım "İnsanların öldüğü yerde, Birleşmiş Milletler eğer etkin rol alamıyorsa, aslında sadece insanlar ölmüyor insanlık da ölüyor demektir." sözleriyle BM’ye terörle mücadelede eleştiri de bulundu.

“Zenginlik Batı’dan Doğu’ya hareket ediyor”

Zenginlik noktalarının merkezleri artık Batı'dan Doğu'ya doğru hareket ettiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, "İşte bütün iki yönlü bu harekette de geçiş noktası Türkiye'dir, Anadolu topraklarıdır." dedi.

Asya Parlamenter Asamblesi FETÖ konusunda örnek tavır sergiledi

"Asya Parlamenter Asamblesi çok örnek bir tavır sergileyerek, 9. Genel Kurul Toplantısı bildirgesinde FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu ve ülkemizle FETÖ'ye karşı mücadelede tam dayanışma halinde olduğunu kayda geçirmiştir. Bu vesileyle burada bulunan bütün üye ülkelere, değerli parlamento başkanlarına, ülkem ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum."

 

Yorumlar