Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'nın kronikleşen sorunlarının reçetesi Türkiye'dir

Avrupalı liderlerinin Türkiye'yi hedef almayı bırakmaları gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa'ya muhtaç olmadığını söyledi. Erdoğan, "Asıl muhtaç durumda olan Avrupa'dır. Onlar görmek istemese de giderek kronikleşen sorunlarının reçetesi Türkiye'dir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'nın kronikleşen sorunlarının reçetesi Türkiye'dir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Vefatının 14. Yılında Aliya İzetbegoviç'i Anma Programı"nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Benim için Aliya İzzet Begoviç'in en büyük eseri Bosna, en büyük mirası asaletidir. Aliya, diğer ülkelere demokrasi ve özgürlük dersi verenlerin karanlık ve kanlı yüzlerine bizzat tanık olmuştur." dedi.

Avusturya'nın "köpekli aramasına" tepki

Avusturya'nın Avusturya'nın Schwechat Havalimanı'nda THY yolcularının üstünün köpekle aranmasına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'ye gelecek olan batıdaki benim vatandaşıma kalkıyorlar, köpeğe üzerini arattırıyorlar. Böyle bir rezalet olabilir mi? Sen kendin arayamıyor musun, kendin arasana. Bayansa, bayan polisine arat. Niye? Çünkü bunların karakterinde, cibilliyetinde bu var ama bir Müslüman'da bu olamaz çünkü Müslüman zulmetmez." ifadelerini kullandı.

"Avrupa, Bosna'da ölmüş, Suriye'de gömülmüştür"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa, Bosna'da ölmüş, Suriye'de gömülmüştür. Sahile vuran masum çocuk bedenleri ise Batı medeniyetinin mezar taşlarıdır bunu böyle biliniz. Maalesef son 7 yılda kadim Avrupa değerleri bizzat bu değerlerin sahipleri tarafından itibarsız hale gelmiş, tek tek yok edilmiştir." ifadelerini kullandı.

"Mazlumlar ve zalimler değişse de zulmü seyredenler değişmedi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan hakları, demokrasi, millet iradesi ve özgürlükler dün Boşnaklara çok görülüyordu. Bugün de Suriyelilere, Filistinlilere, Libyalılara lüks görülüyor. Mazlumlar ve zalimler değişse de zulmü tribünden seyredenler değişmedi, değişmiyor." dedi.

"Türkiye, Avrupa'ya muhtaç değildir"

Avrupalı liderlerden Türkiye'yi hedef almayı bir tarafa bırakıp, sağduyuya dönmeye beklediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yabancı düşmanlığını tırmandırmak, hiç kimseye bir fayda sağlamaz. İslam karşıtlığı üzerinden iktidar hayali kurmak kimseyi bir yere taşımaz. Türkiye'siz bir Avrupa'nın varacağı yer yalnızlıktır, çaresizliktir, iç çekişmelerdir. Türkiye, Avrupa'ya muhtaç değildir. Asıl muhtaç durumda olan Avrupa'dır. Onlar görmek istemese de giderek kronikleşen sorunlarının reçetesi Türkiye'dir, Türkiye'nin tam üyeliğidir." ifadelerini kullandı.

"Kimse bize yaptırımlarla diz çöktüremez"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir ülkenin Türkiye'ye yaptırımlarla diz çöktüremeyeceğini belirterek, "Tehditlerle Türkiye'yi esir alacaklarını zannedenler kendi tarihlerinden bihaber gafillerdir. Yaptırımlarla bize diz çöktüreceklerini sananlar büyük bir yanılgı içinde olduklarını pek yakında anlayacaklardır. Her zaman ifade ettiğim gibi havlu atmayacak, pes etmeyeceğiz. Ucuz ayak oyunlarına prim vermeyeceğiz, kendini bilmez siyasetçilerin provokasyonuna gelmeyeceğiz. Milli gururumuzdan da stratejik hedeflerimizden de taviz vermeyeceğiz." dedi.

"Biz kimsenin oyuncağı değiliz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz, kimsenin oyuncağı değiliz, olmayacağız. Biz, birilerinin keyfine göre muamele edeceği kapıkulu değiliz, olmayacağız. Çünkü biz, tıpkı Bosnalılar gibi kanlarıyla tarih yazan, hürriyetin bedelini, gencecik fidanlarını toprağa vererek ödeyen bir milletiz." dedi.

Yorumlar