Son Dakika

Denizaltı’da “Reis” gücü yolda

Türkiye, bu hafta ilk kaynağını atacağı “Reis” sınıfı 6 denizaltı projesinin tamamlanmasıyla dünyanın önde gelen donanmaları arasında yerini alacak.

Denizaltı’da “Reis” gücü yolda

Muhammed Şimşek / Diriliş Postası

Türkiye'nin deniz kuvvetlerini geliştirme projesi kapsamında 2008 yılında gerçekleştirdiği denizaltı ihalesinde bu hafta önemli bir eşik geride bırakılacak.

Milli Savunma Bakanlığı himayesinde Cuma günü düzenlenecek ilk kaynak töreniyle birlikte projede somut adımlar atılmaya başlanacak.

Yüksek yerli katkılı 214 sınıfı 6 modern dev denizaltının inşa edileceği projenin maliyeti 2,7 milyar doları bulacak.

Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak “Reis” sınıfı yeni denizaltılar, sahip olduğu donanımları sayesinde su yüzeyine çıkmadan tam 15 gün kesintisiz harekât icra edebilecek.

Yakıt ikmali yapmadan okyanusları aşacak

Uluslar arası literatüre Type-214TN (Turkish Navy) adıyla geçecek olan yen tip denizaltılar 66 metre boyunda ve tam 13 metre yüksekliğinde olacak.

Sessiz seyir özelliğiyle dikkat çeken deniz altılar, yakıt ikmali yapmadan okyanusu aşarak Amerika’ya gidip dönebilecek kabiliyette olacak.

Su üstü kısmı bin 845, su altı kısmı 2 bin 13 ton ağırlığında tasarlanacak denizaltıların ilkine Piri Reis adı verilecek. Geriye kalan 5 denizaltının isimleri ise sırasıyla Hızır Reis, Murat Reis, Aydın Reis, Seydi Ali Reis ve Selman Reis olarak adlandırılacak.

İlk denizaltı 2018’de bitecek

İlk etapta bitirilmesi hedeflenen Piri Reis yeni denizaltının yapımı 2018 sonunda tamamlanması ve 2020’de seyrüsefer için hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamındaki diğer 5 denizaltı ise her yıl 1 tane olmak üzere 2025’e kadar hepsi tamamlanacak.

Böylece Türkiye’nin donanması 2030’lu yıllara yeni tip 6 denizaltıyla birlikte dünyanın sayılı bir gücü olarak girecek.

Proje sayesinde elde edilecek bilgi birikimi ve teknolojik kabiliyetin, tamamen “milli” denizaltı programının başlangıcına öncülük etmesi bekleniyor. Bu yönüyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, milli denizaltı için 2030’a büyük önem atfediyor.

Denizaltıların üretim aşamasında bir çok ürün yerli firmalardan satın alınacak. Geçmişte tersanelerin yüzde 7’si milli katkıyla çalışırken MİLGEM Projesinin başlatılmasıyla bugün bu oranı yüzde 70’e ulaştı.

Üstelik Türkiye, bu tecrübeleriyle yurtdışı projelerde de önemli bir tedarik ülkesi haline gelmiş durumda.

Reis sınıfı yeni tip denizaltılar yüksek yerlilik oranıyla Gölcük Tersanesi'nde üretilecek. Yeni Tip Denizaltı Projesi'nin tamamlanmasının ardından Gölcük Tersanesi Komutanlığı, havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltılara ilişkin teknolojiyle torpido bölümü dahil inşa kabiliyetlerine sahip olacak ve yatırımlar sonucunda denizaltı bloklarının ‘dikey inşası’ altyapısını kazanacak.

Denizlatılar yerli sistemlerle donatılacak

Türkiye’nin yeni teknolojileri de kendine kazandıracağı projenin ana yükleniciliklerini Thyssen-Krupp Marine Systems Ortak Girişim Grubu’nun (TKMS) üstlenecek.

Buna ek olarak Aselsan, Havelsan, Milsoft, STM A.Ş., Koç Bilgi ve Savunma, TÜBİTAK, Meteksan Savunma, IDS, AYESAŞ’ın üzerinde çalıştığı milli sistemlerin de kullanılacağı projede Türkiye’nin yeni denizaltıları azami yerlilikle üretilecek.

Yunanistan almak istemişti

Yaşadıkları ekonomik kriz ortamında finansman bulmakta zorlanan Yunanistan her ne kadar T214 tipi denizaltıları satın almak istese de bunda başarılı olamamıştı.

 

Yorumlar