Son Dakika

Dünya 5’ten büyüktür bir medeniyet çığlığıdır!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, adil dünya teklifi olan “Dünya 5’ten büyüktür” sözünü “Medeniyet çığlığı” şeklinde tanımlarken, dünyanın 2. Dünya Savaşı şartlarında olmadığını, bu yüzden adaletsiz BMGK yapısının mutlaka değişmesi gerektiğini vurguladı.

Dünya 5’ten büyüktür bir medeniyet çığlığıdır!

İbn Haldun Üniversitesi'nde düzenlenen Uluslararası Medeniyet Şurası'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın derdine derman olacak, adil bir düzen getirecek “Dünya 5’ten büyüktür” projesinin gerekçelerini anlattı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki 5 ülkenin dünyayı temsil etmediğini ifade eden Erdoğan, 2. Dünya Savaşı şartlarının geride kaldığının altını çizerek, şunları kaydetti:

Dünya değişti

“Dünya 5'ten büyüktür' itirazımız, adalete çağrı boyutuyla aynı zamanda bir medeniyet çığlığıdır. Ne demek dünya 5, olur mu böyle bir şey? İkinci Dünya Savaşı'nın şartları bir kenarda, bugünün şartları bir kenarda. 5 ülke dünyanın kaderini belirliyor. Onların dudaklarından ne dökülürse netice o. Böyle bir şey olamaz. İkinci Dünya Savaşı geride kaldı. Bugün başka bir dünya var Ve bu 5 ülkenin şöyle kimlerden oluştuğuna baktığınız zaman, orada bir tane Müslüman ülke yok. Niye orada Müslüman ülke yok? Ve dünyadaki tüm kıtalar orada temsil edilmiyor. Asya, Avrupa, Amerika. Şu anda niçin Irak, Suriye çözülmüyor? Acaba niçin Rohingya Müslümanları’nın sorunu çözülmüyor?”

İstanbul’un kıymetini bilemedik

Erdoğan’ın sonraki durağı ise Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi” oldu. Erdoğan, burada İstanbul’un bozulan estetiğine dikkat çekti. İstanbul’un dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu atıfta bulunan Cumhurbaşkanı, dikey yapıların şehre zarar verdiğinin altını çizerek, “Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum. İstanbul'da tüm ihtişamıyla Batı Roma'nın, Bizans'ın izlerini görürken, aynı zamanda Medine'nin tevazuna ve manevi derinliğine de şahitlik edersiniz” dedi.

Yorumlar