Son Dakika

Efsane Komutan: Şamil Basayev

Efsane Komutan: Şamil Basayev

14 Ocak 1965 günü Çeçenistan'da doğan Şamil Selimoviç Basayev, ilkokul ve liseyi burada okudu. Üniversiteyi de Moskova'da makine mühendisliği okuyarak tamamlamıştır. Verdiği bir demeçte öğrencilik yıllarında odasının duvarlarının Che Guevara'nın resimleriyle donatıldığını söylemiştir. Bu o zamanlardan beri özgürlüğe nasıl âşık bir insan olduğunu göstermeye yetiyor. Basayev İstanbul'da da bir süre eğitim görmüştür. Ardından ticaretle uğraşmış ve futbolla da ilgilenmiştir.

1991 yılında Rusya'da karışıklıklar çıkmaya başlayınca o da yerinde durmamış ve Moskova'ya gelmiştir. Komünist Rusya yıkılıp Rusya Federasyonu kurulana kadar burada arkadaşlarıyla planlar yapmıştır. Oradan da Cevher Dudayev'in verdiği görevle Azerbaycan'a gidip orada Ermenilerle savaştı ardından Çeçenistan bağımsızlık mücadelesi için yurduna döndü. Bu mücadele için uğraşlar verdi ve seslerini dünyaya duyurabilmek için bir şeyler yapmak gerekliydi. Bunun için cesur 4 arkadaşıyla birlikte Dori Havaalanın’daki görevlilere rüşvet vererek silah çantasını kontrolden geçirmeden uçağa bindiler. Ardından uçak ele geçirildi ve kendisinin de serbest bırakılması şartıyla uçağı Ankara Esenboğa havalimanına indirdi. Görev başarıyla tamamlandı ve artık bütün dünya onları izliyordu.

Şamil Basayev, Cevher Dudayev'den yeni bir görev alarak, yaklaşık yüz kişiden oluşan birliğiyle Abhazya'ya geçmiş, oradaki başarısından dolayı Abhaz halkının gönlünde taht kurmuş ve "Halkın Kahramanı" madalyasını almıştır.

Devam eden süreçte Rus ordusu Çeçenler'e karşı tam bir katliam moduna girmiştir. Takvimler 1995'i gösterdiğinde Şamil Basayev'in Vedeno'dski evi Rus savaş uçaklarıyla bombalanmış karısı ve çocukları da dahil olmak üzere kendi ailesinden 11 kişi hayatını kaybetmiştir. Fakat bu onu yıldırmamış, aksine cihadına daha fazla sarılmasını sağlamıştır. Şu sözü kendi durumunu en iyi şekilde acılar niteliktedir: "Bacısı bir kafir tarafından tecavüze uğramamış, evladı kâfir tarafından gırtlağı kesilmemiş bir kişi asla cihadı anlayamaz ve hayatı çiçek böcek dağıtmakla geçer."
Daha önce uçak kaçırmaktan çekinmeyen Basayev bu zulme karşı rahat mı duracaktı? Yine yaptığı ince ve dahi planlar sayesinde yalnızca 63 kişiyle, 63 savaşçıyla Moskova'ya gidecek ve Kremlin'i ele geçirecektir.
...
Basayev, özgürlük adına bağımsızlık adına savaşan fakat bunları göremeden şahadet şerbetini içen bir mücahit ve bir öncü. Hürriyet sevdalısı ve bu yüzden de terörist olarak tanımlandı. Şeyh Şamil'in adını yeniden hatırlattı ve “bundan sonra da kendi adını hatırlatacak nice Şamiller gelecektir. Kim bilir..." Bize hâlâ terörist diyen dünyanın yüzüne tükürmek istiyorum" istiyoruz...

Merve Telimen – Güzelyurt Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi

Yorumlar