Son Dakika

Halife’nin evinde KOÇ rezaleti

Sultan Abdülhamid’in satın alıp, son halife olan amcası Abdülmecid’e hediye ettiği köşke eşi benzerine zor rastlanır rezalet yaşandı. Ömer Koç tarafından köşkte düzenlenen sergide, halifenin namaz kıldığı minber de dahil olmak üzere sergilenen çıplak putlar infiale sebep oldu.

Halife’nin evinde KOÇ rezaleti

Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından inşa ettirilen daha sonra ise Sultan 2. Abdülhamid tarafından satın alınıp, son Halife Abdülmecid’e hediye edilen tarihi köşke kara bir leke sürüldü. Koç ailesinden Ömer Koç’un köşkte açtığı sergideki çıplak insan ve hayvan putları Osmanlı düşmanlığının son örneğini gösterdi. Hatta Halifenin namaz kıldığı minberdeki çıplak insan putu vatandaşı çileden çıkardı. Koç ailesinin rezalet sergisine ilk tepki Sultan 2. Abdülhamid’in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’ndan geldi. Şehzade Osmanoğlu, yapılan saygısızlığın kabulünün mümkün olmadığını, sanat adıyla İslam’a saldırıldığını vurgulayarak, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

Dedelerimize kinleri var

“Sanat sergisi değil tam bir rezalet Çıplak insan, hayvan figürleri ve resimleri. Serginin yapıldığı yer, dedem Sultan Abdülhamid Han’ın satın alıp son İslam Halifesi Abdülmecid Efendiye hediye ettiği bu köşktü! Kanuna göre Koç ailesinin satın aldığı vicdanlara göre ise gasp ettiği bu köşkte yapılan bu rezaleti kabul etmemiz mümkün değildir. Yapılan bu fütursuzluktan sonra yine anladık ki, bu ailenin dedelerimize olan kini hâlâ dipdiri ve şuursuzcadır. Bizler hanedan ailesi mensupları olarak sanata ve sanatçıya karşı değiliz. Sanat adı altında sergilenen toplumsal ahlâkı ve İslami değerleri yerle bir eden bu menfur zihniyete karşıyız. Kendilerini Allah’a ve siz Osmanlı sevenlerin vicdanlarına havale ediyoruz.” Nilhan Osmanoğlu ise “Son Halife Abdülmecid’in evinde Koç tarafından açılan sergi durdurulmalı. Kuzguncuk’ta bulunan sergide sanat adı altında rezalet” ifadeleriyle yetkilileri göreve çağırdı.

Yorumlar