Son Dakika

“İnternette vakit geçiren çocuk başarısız oluyor!”

Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Araştırması’nın sonuçlarına göre öğrenciler arasında vaktinin büyük çoğunluğunu internetin başında geçiren öğrencilerin mutlu oldukları fakat başarılı olamadıkları ortaya çıktı.

“İnternette vakit geçiren çocuk başarısız oluyor!”

Hacı Sarı / Diriliş Postası

Çağımızın yeni nesil bağımlılığı internet bağımlılığı olarak ifade ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci başarısındaki gelişimin izlenmesi için yürütülen proje kapsamında 38 bin 8. Sınıf öğrencisine 51 soru soruldu. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin yüzde 26,4’ü matematikten, yüzde 17,9’u fen bilgisi dersinden alt düzeyde çıktı.

Özellikle sayısal derslerde öğrencinin öğretmen desteğine ve işbirliğine daha çok ihtiyaç duymaktadır. İnternette dolayısı işle sanal âlemde vakit geçiren öğrencilerin sosyalleşme özelliğini geliştiremediği ve eksiklerini belirleme ve öğretmeninden ve arkadaşlarından yardım istemede yeterince özgüvene sahip olmadığı belirtilmektedir. Devlet okullarında bazı bölgelerde sınıfların öğrenci mevcudunun fazla olduğu bilinmektedir. Bu durum öğretmenlerin her öğrenciyle yeterince ilgilenemediği öğrencilerin ve velilerin şikâyetleri arasında bulunmaktadır.

Akademik başarının yanında kültürel ve kişisel gelişimin de başarıda etkili olduğunu belirten uzmanlar öğrencilerin sanal alemden gerçek aleme çıkmalarının memleket meselesi olduğunu vurgulamaktalar.

İnternet ortamında göreceli olarak kendini mutlu hisseden çocuklar kitap okumaktan ve okulun sağladığı sosyal ilişkilerden uzak kalmaktadırlar. Okumayan ve gerçek hayatta öğrendiklerini uygulama şansı elde edemeyen çocuklar zamanla yalnızlaşmaktadır. Yalnızlık içerisinde günlük yaşamına devam eden ve ergenlik çağının problemleri ile baş etmeye ç.alışan 8. Sınıf öğrencileri sanal alemin tehlikeleriyle karşı karşıya kalabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi araştırmasının sonuçlarını değerlendiren İstanbul Gelişim üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram şu tespitlerde bulundu:

“Parçalanmış ailelerde öğrenci başarısızlığı daha fazla”

“Eğer çocuk okul işleriyle, eğitimiyle ilgilenmiyorsa haliyle bu çocuğun başarısı olamaz. Aileden kaynaklanan bir neden olabilir. Özellikle refah düzeyi yüksek ailelerin çocuklarını evde serbest bırakması nedeniyle çocuk gereksiz işlerle uğraşıyor. İnternette vakit geçiriyor, bu şekilde çocuk mutlu oluyor fakat okulda başarısız oluyor. İlgili ve eğitimli bir aileden gelen çocukların başarı oranı yüksek oluyor. Bu kesin bir sonuç. Parçalanmış aile çocuklarında ise başarısızlık sıklıkla görülüyor.”

Yorumlar