Son Dakika

“Irak terörden temizlenene kadar Başika’da kalacağız”

Milli Savunma Bakan Fikri Işık, Musul operasyonu sonrasında Türk Ordusu’nun Başika kampından ayrılacağı yönündeki söylemlere cevap verdi. Işık, bölge terörden arındırılana kadar askerin Başika’dan çıkmayarak vatanı koruyacağını ifade etti.

“Irak terörden temizlenene kadar Başika’da kalacağız”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kırıkkale’de düzenlenen milli piyade tüfeği teslim töreninde savunma sanayiine yatırımlar, Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı’ndaki hedefleri ve Irak’ta bulunan Başika kampına ilişkin son durumu değerlendirdi. Bakan Işık, Türkiye’nin önceki yıllarda dışa bağımlılığının yüzde 80 seviyelerinde olduğunu ancak yerli üretimlerle bağımlılığın azaldığını ifade ederek, şunları söyledi:

Gıpta ile izliyorlar

“Bugün bu oranı yüzde 40’la düşürdük, hedefimiz bu oranı yüzde 20’lerin de altına düşürmek. Biliyorsunuz bu MPT’nin bir başka hikayesi var. Bu MPT’nin projelerinin satılmasıyla ilgili bir adli süreç de devam ediyor. Artık bu noktada projeleri çalınan bir ülke noktasında, özellikle gıptayla izlenen bir ülke noktasındayız. Kim hainlik yaparsa, yanlış yaparsa mutlaka bedelini ödeyecek ama bu olay bizim Türk savunma sanayiinin geldiği noktayı da gösteriyor.”

Suriye’de 3 kritik hedef

Bakan Fikri Işık, Türk askerinin 24 Ağustos’tan bu yana sürdüğü Fırat Kalkanı harekatı ile terörü temizlemesinin yanı sıra 100 yıllık kirli planları da bozmaya çalıştığını dile getirerek, “Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatmasında 3 tane temel amacı var. Bunlardan bir tanesi, öncelikle sınır hattımızdan ve bölgemizden DAEŞ terör örgütünün tamamen temizlenmesi. İkincisi, bölgede kantonları birleştirme hayali kuran PYD, PKK terör örgütünün bu hayalini ortadan kaldırmak, kantonların birleşmesini kesinlikle önlemek. Bir üçüncüsü de bölge insanının bölgeye dönmesi ve güvenli şekilde kendi topraklarında hayatını idame ettirmesi konusunda çalışmak” dedi.

Terör bitmeden çıkmayız

Işık’ın en önemli mesajı ise geçtiğimiz hafta Başbakan Yıldırım’ın Irak ziyaretinde mevkidaşı İbadi ile ele aldığı Başika kampı üzerine oldu. Bakan Işık, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi’nin “Musul operasyonu bitince Türk askeri Başika’dan çekilecek” şeklindeki iddialarına cevap verdi. Türk askerinin Başika’daki varlığının bir zorunluluk olduğunu ve askerin eğittiği peşmerge ile Türkmenlerin DAEŞ ile mücadelede büyük rol üstlendiğini kaydeden Bakan Işık, bölge tamamen temizlenen kadar kampın boşaltılmasının söz konusu olmadığını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı: “DAEŞ’tan bölgenin temizlenmesi için şu anda Başika kampında Türk askeri büyük bir hizmet veriyor. Şu ana kadar 700’ün üzerinde DAEŞ militanı, teröristi etkisiz hale getirildi ve 6 binin üzerinde diğer unsurlardan bölgenin DAEŞ’tan temizlenmesi için eğitim verildi. Başika kampının amacı, DAEŞ’ın temizlenmesi arkasından bölgede terör örgütlerinin barınmaması için burada gerekli çalışmaların yapılması. Bütün bölge terör örgütlerinden arındırıldıktan sonra Türk tarafıyla Irak tarafı Başika kampı konusunu tekrar oturup değerlendirecek.”

2 bin kilometre güvenli bölge

Cerablus, Rai, Dabık’ı özgürleştiren El-Bab’ın ise büyük bölümünü alan Türk askerinin güvenli bölgeyi oluşturmak için üstün çaba sarf ettiğini anımsatan Bakan Işık, bölgeye yerleşen insanların ihtiyaçlarının da karşılandığı söyleyerek, “Şu ana kadar yaklaşık 2 bin kilometrekarelik alan terör örgütlerinden temizlenmiş durumda. İnsanların kendi topraklarına dönmesi Türkiye’nin hedefi. Bu harekatı yaptıktan sonra bu şehirlerin yeniden imarı, yaşanabilir hale gelmesi, acil ihtiyaçlarının karşılanması, su, kanalizasyon gibi, yol gibi, altyapı hizmetleri gibi, bütün bu hizmetlerin yapılması açısından da Türkiye büyük bir faaliyet gösteriyor” mesajını verdi.

Yorumlar