Son Dakika

İsrail’in nükleer şımarıklığı

İsrail’in nükleer şımarıklığı

ABD nükleer çalışmalar konusunda “hassas bir şekilde” İran’a yüklenmeye çalışırken Hollanda eski Başbakanı asıl tehlikenin İsrail olduğuna dikkat çekti. Hollanda eski Başbakanı Dries van Agt, “Çoğu insan bilmez ama İsrail’de çok sayıda atom bombası var. İsrail, Ortadoğu’daki en tehlikeli ülkedir” diye konuştu. 

Nükleer silahlanma konusunda sözde hassas davranan ABD, İsrail’in nükleer silah konusundaki çalışmalarına sessi kalıyor. Siyonist yetkililer İran’ın nükleer çalışmalarının İsrail için tehlike doğurduğunu dile getirerek sürekli farklı ülkeleri suçlarken ülkede yapılan nükleer çalışmalar büyük bir gizlilik içerisinde yürütülüyor.

Bölgesinde Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na (NPT) taraf olmayan tek ülke olan İsrail’in mevcut nükleer silahları konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

“Ortadoğu’nun en tehlikeli ülkesi israil”

Hollanda eski Başbakanı Dries van Agt, ‘İsrail, Arap ülkeleri arasında bulunan küçük bir yer olarak hep tehdit altında yaşıyormuş gibi dünya kamuoyuna yansıtılıyor’ dedi. Van Agt, Hollanda’da, Utrecht Genç Sosyalistler tarafından organize edilen Filistin-İsrail meselesi ile ilgili seminerde, tüm dünyanın abluka altında olan Gazze’ye göz yumduğunu, buna Hollanda’nın da dâhil olduğunu söyledi. Siyaseti bıraktıktan sonra Filistinliler’in hakkını savunmak için mücadele eden Van Agt, “İsrail, Arap ülkeleri arasında bulunan küçük bir yer olarak hep tehdit altında yaşıyormuş gibi dünya kamuoyuna yansıtılıyor. Çoğu insan bilmez ama İsrail’de çok sayıda atom bombası var. İsrail, Ortadoğu’daki en tehlikeli ülkedir” diye konuştu.


Hollanda eski Başbakanı Dries van Agt

“Ortadoğu dağılmış”

Van Agt, “Ortadoğu şu an inanılmaz bir şekilde dağılmış durumda. Sünni-Şii tartışması, Suudi Arabistan-İran savaşı tartışması gibi konular ortaya atılmış ve Filistin sorunu unutturulmaya çalışılıyor” dedi.

Uzmanlar tahmin yürütüyor

Uzmanlar, İsrail’in 100 ila 200 arasında nükleer füzeye sahip olduğuna inanıyor. Bunun yanı sıra, Greenpeace Nükleer Faaliyetler raporundan derlenen bilgilere göre, İsrail ordusunun savaş başlıklarını savaş uçakları ve sahip olduğu üç denizaltıdan biri aracılığıyla ateşleyebileceği sanılıyor. İsveç merkezli Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) 2014 yılına ilişkin yayımladığı verilere göre, dünyadaki nükleer başlık sayısı 16 bin 300. İsrail’in sahip olduğu nükleer başlık ise 80 adet. 

Hollanda eski Başbakanı: İsrail’de çok sayıda atom bombası var

Hollanda eski Başbakanı Dries van Agt, ‘İsrail, Arap ülkeleri arasında bulunan küçük bir yer olarak hep tehdit altında yaşıyormuş gibi dünya kamuoyuna yansıtılıyor’ dedi. Van Agt, Hollanda’da, Utrecht Genç Sosyalistler tarafından organize edilen Filistin-İsrail meselesi ile ilgili seminerde, tüm dünyanın abluka altında olan Gazze’ye göz yumduğunu, buna Hollanda’nın da dâhil olduğunu söyledi. Siyaseti bıraktıktan sonra Filistinlilerin hakkını savunmak için mücadele eden van Agt, “İsrail, Arap ülkeleri arasında bulunan küçük bir yer olarak hep tehdit altında yaşıyormuş gibi dünya kamuoyuna yansıtılıyor. Çoğu insan bilmez ama İsrail’de çok sayıda atom bombası var. İsrail Ortadoğu’daki en tehlikeli ülkedir” diye konuştu.

“Filistin meselesi unutturulmaya çalışılıyor”

Üç yıl öncesine kadar Filistin sorununun tüm dünyanın ilgisini çektiğini kaydeden van Agt, “Filistin sorununa ilgi son yıllarda inanılmaz derecede azaldı.

Bunda bazı etkenler var ama en önemlisi insanların bunu artık normalmiş gibi görmeye başlamasıdır. Bunun yanı sıra Ortadoğu şu an inanılmaz bir şekilde dağılmış. Sünni-Şii tartışması, Suudi Arabistan-İran savaşı tartışması gibi konular ortaya atılmış ve Filistin sorunu bu yüzden unutturulmaya çalışılıyor. Başka bir örnek ise Suriye’de son yıllarda yaşananlar Filistin sorununun üzerini kapattı.” ifadesini kullandı.

“Haksızlığa karşı haykırış, Filistin halkının trajedisi” adlı kitabı olan Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) üyesi Dries van Agt, 1977-1982 yılları arasında ülkede Başbakanlık yapmıştı.

Kuveytli gazeteci İsrail işgaline Kur’an’ı alet etti

Hollandalı Hıristiyan siyasetçi bu açıklamaları yaparken Kuveytli bir gazetecinin ihanet dolu açıklaması yürekleri yaktı. Önceki akşam katıldığı bir televizyon programında İsrail işgalini savunan Kuveytli gazeteci asıl işgalcinin Filistinliler olduğunu belirterek skandal ötesi bir açıklama yaptı.

Skandal açıklamasına Kuran-ı Kerim’i de alet eden gazeteci, “İsrail’e işgalci deniliyor, ben bunun işgal olmadığını dinen savunuyorum” sözleriyle, işgali dini değerler ile ahlaksızca legalleştirmeye çalıştı.

Kur’an-ı Kerim’in Maide suresi 21. ayetinde geçen “Ey kavmim; Allah’ın size yazdığı mukaddes yere girin ve ardınıza dönmeyin, yoksa hüsrana uğrayanlardan olursunuz” sözleriyle kirli algı operasyonuna Kur’an-ı Kerim’i alet etti.

Yorumlar