Son Dakika

Keşif bitti İdlib'e intikal başladı

TSK anlaşmalı olarak İdlib'e intikal operasyonu başladı. Türk ordusuna ait zırhlı araçlardan oluşan ilk ekip Suriye tarafına geçti.

Keşif bitti İdlib'e intikal başladı

Erem Şentürk / Diriliş Postası

Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin keşif yaptığı bölgelerin tamamına şuan itibariyle girmiş bulunuyor.

Sarmadan, Ettarif, Dana ve Termadin şehirlerine yerleşen TSK unsurları söz konusu bölgelerde herhangi bir çatışma ve direnişle karşılaşmadı. Türkiye'ye karşı direniş göstereceği ve çatışacağı belirtilen Tahrir El Şam'da dahil olmak üzere tüm gruplar geri çekildi.

Afrin'in kapısına dayandık

Türk askerinin intikal ettiği hattın üzerinde Dartazya ve Babulhava kaldı. Bu durumda Türkiye Afrin'in kapısına dayanmış olacak.

Türkiye'ye karşı direniş göstereceği iddia edilen tüm gruplar geri çekilerek alanı Türkiye'ye bıraktı. 

İlk intikal birliği şimdilik 30 askeri araç girdi

İdlib de Türkiye’nin dirençle karşılaşma ihtimali yok çünkü bütün gruplar en az 10 km olmak kaydıyla içeriye doğru çekilmiş durumda. Yerel kaynaklar provokasyon ihtimaline dikkat çekerek, Kuvvetle ihtimal İran yanlısı çeteler ve PKK tarafından muhalif kılığına girmiş ajan/provokatörlerin taciz saldırıları düzenleyebileceğini belirtiyor. Provokatörlerin amacının Türkiye içinde “askerimize saldırdılar” algı oyunu ile gerginliği arttırmak ve moral bozmak olduğunu ifade ettiler.

Yorumlar