Son Dakika

Kış bereketli geçiyor barajlar doldu taştı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bereketli bir kış mevsimi geçiriyoruz ve barajlarımızın istenilen düzeyde su tutacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Kış bereketli geçiyor barajlar doldu taştı

HASAN TAŞKIN / ANKARA

Ülkemizde son günlerde yoğun kış şartlarının yaşanması ve ülkenin büyük bir bölümünde kar yağışının etkili olması, barajların doluluk oranını yükseltti. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 10 Ocak 2017 tarihi itibari ile Türkiye genelinde 325 adet depolama tesisinde 118,5 milyar m3 su bulunduğunu açıkladı.Bakan Eroğlu “Bu barajların maksimum depolama hacimleri ise 166,5 milyar m3’tür. İşletmedeki bu 325 barajın aktif hacim kapasitesi ise 78 milyar m3’tür ve 10 Ocak itibariyle bu kapasitenin 30 milyar m3’ü hâlihazırda barajlarımızda bulunmaktadır” diye konuştu.

Türkiye’nin yüzde 80,2’si karla kaplı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 10 Ocak tarihi itibarıyla hesaplamalarına göre Türkiye geneli yüzey alanının yüzde 80,2’sinin karla kaplı olduğunu vurgulayan Eroğlu “Yaptığımız modelleme sonuçlarına göre karla kaplı bu alanların su eşdeğeri yaklaşık 29,05 miyar m3’e karşılık geliyor.

Bu karların erimesi ile barajlarımızda birikecek su miktarının önemli ölçüde artacağını tahmin ediyoruz. Bereketli bir kış mevsimi geçiriyoruz ve barajlarımızın istenilen düzeyde su tutacağını tahmin ediyoruz. Böylece 2017 yazında hem sulamada hem de içme suyu anlamında herhangi bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar