Son Dakika

MEB'den ders kitabı açıklaması

MEB yetkililerinden yapılan açıklamada bu yıl 18 milyondan fazla öğrenciye 190 milyon ders kitabının ücretsiz dağıtılacağı belirtildi.

MEB'den ders kitabı açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan, bu sene ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim görecek 18 milyonun üzerinde öğrenci için toplam 190 milyon kitap basıldığını ve tamamının ücretsiz dağıtılacağını söyledi.

Maliyet 445 milyon

Basılan kitapların ihale bedelinin toplamda 445 milyon lira olduğunu dile getiren Ayhan, "600 çeşit kitap ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize sunuldu. Bakanlığımızca alınan kitaplar, 81 ilde oluşturulan 420 dağıtım noktasına yükleniciler tarafından teslim edildi, teslim edilen kitaplar poşetlenerek öğrencilerimizin sırasında hazır halde bekletilecek." dedi.

"Müfredat değişikliğinden dolayı bu yıl ilk kez 1, 5. ve 9. sınıflarda kullanılacak hemen hemen tüm ders kitapları kuşe kağıda basıldı." diyen Ayhan, bunun da öğrencilerin ilgisini çekeceğini düşündüklerini ifade etti.

En kısa zamanda ulaştırılacak 

Eğitim ve öğretimde yeni gelişmelerle ders kitaplarının daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde dağıtıldığı aktaran Ayhan, 182 milyon kitabın okullara ulaştırıldığını geri kalan 8 milyon kitabın ise en kısa zamanda gideceği yerlere gönderileceğini söyledi. 

Dağıtılacak kitapların bir kısmının biraz gecikmeli olarak gönderileceğini dile getiren Ayhani bu gecikmenin sebebinin dizgi, grafik ve tasarımda yapılan yeni değişiklikler olduğunu vurguladı.

Yorumlar