Son Dakika

Milli enerji ve maden politikası itici güç olacaktır

Darbecilere hizmet edenlerin, Türkiye'nin enerji yatırımlarını baltalamak isteyenlere piyonluk yaptığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Milli enerji ve maden politikası, Türkiye'nin gelecek yıllardaki hedeflerine ulaşmasında önemli bir itici güç olacaktır." vurgusunu yaptı.

Milli enerji ve maden politikası itici güç olacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı "Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni"nde konuşma yaptı.

Nükleer enerji teknolojisinin yapılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Elektrik üretiminde kömür kullanmaya borçludurlar”

''Türkiye son 15 senedir yılda ortalama yüzde 5,7 oranında büyüme kaydetti. Bu da ülkemizin enerji talebini hızlı bir şekilde artırmıştır. İçeriden akıl veren var dışarıdan akıl veren var. Son yılların yükselen ekonomileri olan Çin ve Hindistan bu başarılarını önemli oranda elektrik üretiminde kömür kullanmaya borçludurlar. Polonya yüzde 84 Almanya yüzde 42 Danimarka yüzde 34 oranında elektrik ihtiyacını kömürden karşılıyor. Ülkemizde sayıları az fakat sesleri çok çıkan belli kesimlerin enerji hamlelerimizi baltalamak için özel çaba harcadıklarını görüyoruz. Boşuna çaba harcamayın, bu kervan gidiyor, böyle de gidecek.

“Cari açığımızı da ciddi oranda azaltırız”

Kendi yerli kömür rezervimizi hayata geçirdiğimiz anda cari açığımızı da ciddi oranda azaltırız. Bir dönem HES'lerin bölücü terör örgütü ile mücadele için inşa edildiği yalanın ortaya attılar. Eğer hidroelektrik santraller bölücü terör örgütlerinin saldırılarında önem teşkil ediyorsa demek ki biz doğru yoldayız.

“Rahatsız olsanız da nükleer enerjiyi yapacağız”

Şu anda enerji dendiği zaman onun altyapısını oluşturan ne varsa Türkiye artık bunları kullanır hale geldi. Şimdi nükleere giriyoruz nükleer de birilerini rahatsız ediyor. Rahatsız olsanız da olmasanız da biz nükleer enerjiyi de yapacağız.

Türk solunun tarlası sözüm ona karşı oldukları emperyalistler tarafından çok önceden sürülmüştür. Kahrolsun dedikleri tüm güçlerin bilerek ya da bilmeyerek taşeronluğunu yapmışlardır. Dün darbecilere, vesayetçilere gönüllü hizmetkarlık edenler, bugün de Türkiye'nin enerji yatırımlarını baltalamak isteyenlere piyonluk yapıyor. Milli enerji ve maden politikası, Türkiye'nin gelecek yıllardaki hedeflerine ulaşmasında önemli bir itici güç olacaktır."

Yorumlar