Son Dakika

Mirasımız Derneği “Kudüs”ü çiziyor

Mirasımız Derneği “Kudüs”ü çiziyor

Mirasımız Derneği tarafından 1. Uluslararası Karikatür Yarışması düzenleniyor. Başvuruların sürdüğü yarışmada işgalci İsrail’in zulüm dozunu her geçen gün artırdığı Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı gündeme taşımak hedefleniyor. Dünyanın dört bir yanındaki çizerlerden çizim beklediğini açıklayan Mirasımız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Demirci, "insan hakları, adalet, özgürlük, sevgi, kültür, barış" temalı karikatürlerin işlenmesini beklediklerini dile getirdi.

Burak Çolo / Diriliş Postası

İnsanlığın ortak dili “çizgi”dir sloganıyla yola koyulan Mirasımız Derneği farklı dillerde konuşan insanların çizgi dili ile ortak bir noktada buluşabileceğini savunuyor. Kudüs’ün uzun metinlerle anlatılmak yerine tek bir karelik karikatürün zihinlere daha etkili tasavvur edeceğini ifade eden Mirasımız Derneği, vurucu bir dille dünya üzerindeki çizerlerden karikatürleri bekliyor.

Naci El Ali’nin “Hanzala” tiplemesinin etkisinin Filistin davasıyla özdeş haline gelmesi ve kamuoyunda sağladığı etki üzerine dikkat çeken dernek üyeleri, 1967’den bu yana Siyonist İsrail tarafından işgal altında tutulan Kudüs ile ilgili her konuda farkındalık göstermeye devam ediyor.

"ZENGİN İÇERİKLİ KARİKATÜRLER BEKLİYORUZ"

Kudüs dendiğinde akla ilk gelen şey Mescid-i Aksa’dır açıklamasında bulunan Mirasımız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Demirci, “Öyle bir algı operasyonu yapıldı ve yapılıyor ki en basit örnekle Müslümanların çoğu artık Kubbetü’s Sahra’yı Mescid-i Aksa olarak biliyor. İşte bu tür algı operasyonlarına en iyi cevap bu yarışmanın tanıtım görselleri, içeriği, misyonu ve yarışma eserleriyle verileceğini düşünüyor ve ümit ediyoruz.” dedi.  ‘Mirasımız Kudüs’ ana başlığı altında çizerler tarafından Kudüs şehri ile alakalı konu başlıklarına değinen Demirci; “işgal, insan hakları, adalet, özgürlük, sevgi, kültür, sosyal hayat, sosyal sorumluluk, barış, şehir hayatı ve kutsal gibi kavramlar ve konuların zenginleştirici bir perspektifle karikatürlerle işlenmesini beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.

"ÇİZGİMİZ MİRASIMIZ KUDÜS"

Kudüs şehrinin dini, siyasi, sosyal ve kültürel mirasa olan katkısını kavramlar ve konular üzerinden gündeme getirerek, dünyanın dört bir yanındaki çizerlerden “işgale dur” temasıyla çalışmalar beklenmekte. “Çizgimiz Mirasımız Kudüs” başlığı altında Kudüs ile ilgili; işgal, insan hakları, adalet, özgürlük, sevgi, kültür, barış, şehir hayatı ve kutsal gibi kavramlar bakış açısıyla çizilecek karikatürleri www.kuduscartoon.com adresine göndermeleri yeterli. İlk kez düzenlenecek “Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması”nın jüri üyeliklerini Türkiye’den Hasan Aycın, Şafak Tavkul, Turan Dertli, Murat Yılmaz, Asım Gültekin Ahmet Altay, ve Ürdünlü çizer Naser Jafari gerçekleştirecek.

Dünyanın her yerinden katılım sağlanabilecek yarışmanın son katılım tarihi 17 Kasım 2017 Cuma günü. Dereceye giren yarışmacılara 7-17 Aralık 2017 tarihleri arasında ödül olarak 1’inciye 15 bin TL, 2.’ye 10 bin TL, 3’üncüye 7 bin 500 TL verilecek. Jüri Özel Ödülleri kapsamında da 5 kişiye bin TL verilecek.

Yorumlar