Son Dakika

Tüp dolu gasp araçlarla ne işiniz vardı? CHP’nin “piknikçileri” saldırı için toplanmış

Tüp dolu gasp araçlarla ne işiniz vardı? CHP’nin “piknikçileri” saldırı için toplanmış

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP’li Sezgin Tanrıkulu’un ‘piknik yapmaya gittiler’ diyerek PKK’lı olmadıklarını savundukları 4 kişinin, güvenlik gerekçesiyle kapatılan yolu açarak buluştukları teröristlere lojistik sağladıkları anlaşıldı. Olay yerinde kısa süre önce gasp edilen ve bombalı saldırılarda kullanılan içleri mutfak tüpü dolu 2 araç bulundu.

Hakkâri’nin Oğulköy kırsalında 31 Ağustos’ta 4 teröristin öldürüldüğü operasyonla ilgili savcılığın açtığı araştırma sürüyor. Soruşturma kapsamında, operasyon sırasında teröristlerle toplantı halinde oldukları belirlenen terör örgütü PKK işbirlikçileri İbrahim Sak, Musa Tarhan, Mehmet Temel ve İsmail Aydın’ın güvenlik gerekçesiyle kapalı olan yolu kendi imkânlarıyla açarak teröristlerin bulunduğu bölgeye gittikleri belirlendi.

İşbirlikçilerin bölgeye ulaştıktan sonra da yemek pişirerek bir süre teröristlerin gelmesini bekledikleri tespit edildi. İşbirlikçilerin, olayın yaşandığı yerin sağ ve sol tarafının askeri yasak alan olduğunu bilmelerine rağmen özellikle son zamanlardaki operasyonlarla hareket alanları daralan teröristlere lojistik destek sağlamak üzere bölgeye gittiği saptandı.

2 ARAÇ DOLUSU MUTFAK TÜPÜ

Operasyonun ardından olay yerindeki incelemede bir süre önce gasp edildiği anlaşılan ve içinde mutfak tüpleri olan 2 araç bulundu. Savcılıkça el konulan araçlarla ilgili detaylı inceleme de sürüyor. Bu arada, iş birlikçiler arasında yer alan ve hastanedeki tedavisi sonrası İbrahim Sak ile “terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanan Musa Tarhan hakkında daha önce aynı suçtan soruşturma yürütüldüğü, operasyonda ölen Mehmet Temel’in babasının ise aynı suçtan cezaevinde bulunduğu öğrenildi.

Karayılan: Binlercesi tek kurşun atmadan imha oldu

Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile takip edilerek düzenlenen operasyonda 2’si ölü biri yaralı ele geçirilen MLKP teröristlerin üzerinden PKK liderlerinden Murat Karayılan’ın, şu mesajı bulundu: “Son yıllarda bu silahlı kanatlar çıktı. Gündüz olduğu gibi gece de termal gözlerinin üstünlüğü ile sadece eylem etkimizi azaltmadı, hareket kabiliyetimizi de yok etti. Siz ne yapıyorsunuz, koyun sürüsü gibi toplu dolaşıyorsunuz. Naylona sarılmak, alüminyum kâğıda bürünmek sonuç vermez. Bu alet yerdeki karıncayı bile görüyor. Kartalın tarlada sürünen yılanı gördüğü gözlerden daha keskin gözü var. Binleri geçen eleman tek kurşun atmadan imha oldu.”

Yorumlar