Son Dakika

"Türkiye 2018'de de inşaallah büyümeye devam edecek"

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda konuşan Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin istikrar ve güven sayesinde 2018 yılında da inşaallah büyümeye devam edeceğini ifade ederek, enflasyonun aşağı doğru seyrinin devam edeceğini, bunun için gereken tedbirlerin alındığını dile getirdi.

"Türkiye 2018'de de inşaallah büyümeye devam edecek"

Başbakan Binali Yıldırım, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda konuştu. Türkiye'nin büyüme sürecine dikkat çeken Başbakan Yıldırım, "Ülkemizin bugüne kadarki kazanımları sayesinde, istikrar sayesinde, güven sayesinde 2018'de de inşaallah büyüme aynen devam edecek. Bugün iki haneli duruma gelen enflasyonun aşağı doğru seyri devam edecek, bunun için gereken tedbirleri alıyoruz, bu tedbirler kısa sürede etkilerini gösterecek." ifadelerini kullandı.

"Yıl sonunda yüzde 5 ile 7 arasında büyüme gerçekleşecek"

Türkiye'nin 2017 yılında birinci çeyrekte yüzde 5,2, ikinci çeyrekte de yüzde 5,1 büyüdüğünü hatırlatan Başbakan Yıldırım, "Üçüncü çeyrekte büyüme iki haneli olursa şaşmayın diyorum ama yıl sonu itibarıyla da ülkemiz yüzde 5 ile 7 arasında bir büyümeyi gerçekleştirecek." ifadelerini kullandı.

"Kimin terörle mücadele edip etmediğini en iyi bilen ülkeyiz"

Sınırlarımızı terör örgütlerinden temizlemek amacıyla düzenlenen Fırat Kalkanı Operasyonu'yla 4 bin civarında teröristin öldürüldüğünü belirten Başbakan Yıldırım, "Bugün Amerika'nın PKK terör örgütü ile işbirliği yaparak etkisiz hale getirdiği DEAŞ terör örgütü mensubu bu kadar değildir. Kimin gerçekte terörle mücadele ettiğini, kimin etmediğini en iyi bilen ülke biziz. Bunu kararlılıkla sürdüren ülke, Türkiye'dir." dedi.

"Kudüs kararı İsrail-Filistin barışına katkı sağlamayacak"

Amerika'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının, bölgede pimi çekilmiş bir bomba etkisi oluşturacağını ifade eden Başbakan Yıldırım, "DEAŞ ile mücadele için neler yapıldığını biliyoruz. Bu yapılan hareket ve sonrası gelişmeler huzura, bölgesel barışa, İsrail-Filistin sorununa asla ve asla katkı sağlamayacak ve küresel terörün korkarım ki artmasına da hizmet edecektir." dedi.

"Kudüs'ün statüsünü değiştirmek, büyük bir felaketin başlangıcı olacaktır"

Başbakan Yıldırım konuşmasını şu şekilde sürdürdü: 

"Müttefikimiz Amerika'dan bu konuda uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler kararlarına saygı duymasını beklerdik. Nasıl başka ülkelere 'Ambargoya uymazsanız şöyle yaparım, böyle yaparım' diye işaret ediyorsa, kendisinin de üyesi olduğu Birleşmiş Milletler kararına uyması lazım, buna göre hareket etmesi lazım. Kudüs, üç dinin mukaddes saydığı bir mekandır. Burada bu statüyü değiştirecek, bu statüyü tartışmaya açacak bir karar çok büyük felaketin başlangıcı, sebebi olacaktır. O bakımdan bütün dünyanın karşısında olduğu bu kararın tekrar gözden geçirilmesi, bölge için, insanlık için çok önemli olacaktır."

"102 bin vatandaşımıza iş imkanı sağlanacak"

2017'nin ilk 11 ayı içinde 6 bin 899 teşvik belgesi düzenlendiğini belirten Yıldırım, "Bu, bugüne kadar ulaşılan en yüksek sayı. Miktar ne kadar? Vaat edilen miktar 168,9 milyar lira. Bu teşvik hayata geçtiğinde 102 bin vatandaşımıza doğrudan iş sağlanacak." şeklinde konuştu.

 

 

Yorumlar