Son Dakika

Türkiye'den Mladic kararına açıklama

Dışişleri Bakanlığı, "Bosna Kasabı" Ratko Mladic'e müebbet hapis cezası verilmesi kararına ilişkin, "Kararın, benzer suçların tekrarlanmaması için örnek oluşturması ümit edilmektedir." ifadesi kullanıldı.

Türkiye'den Mladic kararına açıklama

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY), Mladiç’i, Bosna Hersek savaşı sırasında 1992-1995 yıllarında işlediği soykırım suçu, insanlığa karşı suçlar, savaş hukuku ihlalleri ve diğer suçlarından ötürü ömür boyu hapis cezasına mahkum ettiği hatırlatıldı. 

Boşnak soykırımının failleri hesap veriyor

ICTY'nin Mladiç kararının, Bosna Hersek’te insanlığa karşı işlenmiş olan hiçbir suçun, bu konuda münhasıran yetkili mahkemelerce cezasız bırakılmayacağının ortaya konması açısından önemli olduğuna dikkati çekilen açıklamada, "Kararın, Bosna Hersek’te ve bölgede toplumsal barış ve uzlaşıya hizmet etmesi, ayrıca dünyanın başka yerlerinde ne yazık ki devam etmekte olan krizlerde benzer suçların tekrarlanmaması için örnek oluşturması ümit edilmektedir." ifadesine yer verildi.

'Bosna kasabı' Mladiç'e müebbet hapis

"Bosna kasabı" olarak bilenen eski Sırp komutan Mladic hakkında ICTY, soykırım dahil çeşitli savaş suçlarından müebbet hapis cezası vermişti.

Yorumlar