Son Dakika

Zarrab’ı iftiracılığa zorluyorlar!

ABD’nin Zarrab dosyası ile FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişimini yürütmeye başladığını belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, kumpası kuran isimlerin Zarrab’ın Türkiye aleyhine konuşması için çalıştığını söyledi.

Zarrab’ı iftiracılığa zorluyorlar!

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin konuştu. NATO tatbikatındaki skandala değinen Bozdağ, NATO’nun sadece 2 kişiyi işten atarak bu işten sıyrılamayacağını kaydederek, “Sadece iki kişiyle alakalı işlem yapılması, görevlerine son verilmesi, bu olayın tamamen enine boyuna araştırıldığı ve her yönünün aydınlatıldığı anlamına gelmez. Onun için orada görevli üst amirler, komutanlar kimse, onlarla ilgili de işlem yapılmasını ve onların sorumluluklarının olup olmadığının da açık şekilde tespit edilmesini, gereğinin yapılmasını biz Türkiye olarak bekliyoruz” diye konuştu.

Darbeyi ABD devraldı

Bozdağ, ABD’nin Reza Zarrab kumpasına ilişkin de sert mesajlar verdi. Zarrab dosyasının ABD’nin 17-25 Aralık darbe girişimini yürütmesi anlamını taşıdığını kaydeden Bozdağ, “Reza Zarrab Davası Türkiye’ye dönük açık bir kumpastır. Siyasi bir davadır, hukuki dayanaktan yoksundur. 17-25 Aralık sürecinde Fetullahçı Terör Örgütü’nün asker, polis ve yargı içerisindeki mensupları eliyle giriştiği ancak başaramadığı hukuk darbe teşebbüsünün ABD’de, ABD yargısı eliyle tekrarlanmasından başka bir şey değildir” dedi.

Amaç aleyhte konuşturmak

Davanın hukuki tek bir yanının olmadığına dikkat çeken Bozdağ, aylardır rehin tutulan Reza Zarrab’a Türkiye aleyhine konuşması için baskı yapıldığının bilgisini paylaşarak, şunları söyledi: “Yargılama yapanlar, davanın sanıkları üzerinde çok net bir şekilde baskı uygulamaktadırlar. Onlar, rehin durumda adeta orada. ‘Şu ifadeleri kabul ederseniz, şu kadar cezayla kurtulursunuz, hemen tahliye olursunuz’ yazıyorlar, ellerine veriyorlar. Türkiye Cumhuriyeti devletini, hükümetini, kurumlarını suçlayan ve Türkiye’nin aleyhinde karar çıkmasına yardımcı olacak iftiralarda bulunmaya zorluyorlar.”

Yeni kumpas kuruyorlar

Bozdağ, ABD’nin bu kumpas davasındaki amacını da açıkladı. 15 Temmuz’da kaybedenlerin yeniden Türkiye’yi ele geçirmeye çalıştığını ifade eden Bekir Bozdağ, sözlerini şöyle sonlandırdı: “15 Temmuz’da başarılamayan veya başka yollarla, siyasi adımlarla, hukuksal yollarla, gayri hukuki yollarla başarılamayanlar şimdi ekonomik birtakım yaptırımlar suretiyle Türkiye’ye dönük yeni kumpaslarla karşı karşıya olduğumuzu buradan ifade etmek isterim.”

İki yeni KHK geliyor

Basın mensuplarının yeni KHK’lara ilişkin sorularını da yanıtlayan Bozdağ, “Önümüzdeki günlerde yeni kanun hükmünde kararname çıkacaktır. Hem tedbir hem de düzenleme kararnamesi olmak üzere iki ayrı kanun hümünde kararnameyi önümüzdeki günlerde yayınlayacağız” dedi. Bozdağ, ayrıca taşeron işçiliği tarihe gömecek düzenlemenin de aralık sonu yada ocak başı gibi TBMM’de olacağını bildirdi.

Yorumlar