Son Dakika

13 ilde FETÖ operasyonu: 18 gözaltı

Eskişehir merkezli 12 ilde ve İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik operasyonlarda 18 şüpheli gözaltına alındı.

13 ilde FETÖ operasyonu: 18 gözaltı

15 Temmuz 2016'da hain işgal girişimini düzenleyen FETÖ'ye yönelik yurt genelinde yürütülen operasyonlar kararlılıkla sürüyor. Eskişehir merkezli 12 il ve İzmir'de FETÖ'ye yönelik düzenlenen operasyonlarda, örgütün Hava Kuvvetleri yapılanmasında yer alan ve finansal destek sağladıkları tespit edilen 18 şüpheli gözaltına alındı.

Eskişehir merkezli operasyonda 2 gözaltı

Eskişehir merkezli 12 ilde FETÖ'nün Hava Kuvvetleri yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında biri astsubay 2 zanlı yakalandı. 

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ'nün Hava Kuvvetleri yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, Eskişehir merkezli 12 ilde 30 Kasım'da başlatılan operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan, KHK ile kapatılan bazı okullarda yönetici ve öğretmen olarak çalışan sözde "mahrem imam" Muhammet K. ile astsubay üstçavuş Şaban K. belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda gözaltına alındı. 

45 zanlı daha tutuklanmıştı

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde haklarında yakalama kararı verilen, muvazzaf asker, sözde "mahrem imam" ve pilotların da aralarında bulunduğu 66 zanlıdan 64'ü Eskişehir, Amasya, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Mersin'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda yakalanmış, bunlardan 45'i tutuklanmıştı.

İzmir'de örgüte finansal destek sağlayan 16 zanlı gözaltında

İzmir'de, "himmet", "bağış" ve "kurban parası" adı altında topladıkları parayı FETÖ ile bağlantılı yurt dışındaki şirketlere aktardıkları tespit edilen 16 şüpheli gözaltına alındı.

Yurt dışında faaliyet gösteren şirketlerin de aktarılan parayla, kapatılan Bank Asya'dan kullandıkları 50 milyon liralık krediyi ödedikleri belirlendi. Vatandaşlardan yardım bahanesiyle toplanan parayı FETÖ bağlantılı şirketlere aktardıkları iddiasıyla aralarında iş adamlarının da bulunduğu 24 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi. İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, düzenledikleri operasyonda 16 zanlıyı gözaltına aldı. 

Yorumlar