Son Dakika

“FETÖ geleceğimizi çalmış ümmeti parçalamıştır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine giden yolu dershane tartışmaları üzerinden takip etmek mümkündür. FETÖ, bu milletin çocuklarına yaptığı kötülükle geleceğimizi gasp etmiştir. Geleceğimizi çalmıştır ve bu ümmeti parçalamıştır” dedi.

“FETÖ geleceğimizi çalmış ümmeti parçalamıştır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet’te “Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü Programı”na katılarak, bir konuşma yaptı.

Erdoğan, Türkiye’nin “2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma” hedefine ulaşabilmesinin, ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan kaynağıyla mümkün olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Biz iktidara geldiğimizde gördük ki; FETÖ zihniyeti ülkemizin dört bir yanındaki en zeki, en parlak öğrencileri devşirebileceği bir zemin bulmuştu. Evlatlarımızın üniversiteye girişlerini kolaylaştırarak, bu çarpıklığı ortadan kaldırmak için attığımız her adımda birilerinin tehditleriyle, saldırılarıyla, kumpaslarıyla karşı karşıya geldik.

Yıllar boyunca hükümet değişikliklerinde göreve gelen her milli eğitim bakanına ilk talimatım ‘Dershaneleri kapatın’ olmuştur. En sonunda Nabi Avcı Hocamızın bakanlığı döneminde bu meseleyi kökten çözme imkanı bulduk. Türkiye’nin 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine giden yolu dershane tartışmaları üzerinden takip etmek mümkündür. FETÖ, bu milletin çocuklarına yaptığı kötülükle geleceğimizi gasp etmiştir.

Geleceğimizi çalmıştır ve bu ümmeti parçalamıştır.”

YARDIMCI DOÇENTLİK OLMAYACAK

Yardımcı doçentlik unvanıyla ilgili çeşitli şikayetler olduğunu belirten Erdoğan, “Biz öyle bir adım atalım ki bu ara unvanı ortadan kaldırıp, doktoradan doğrudan doçentliğe geçilebilmesini temin edecek bir çalışma yapalım. YÖK Başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları da buna göre yeniden düzenlenerek inşallah büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz” diye konuştu.

SÖYLEMİ SOSYALİST ZİHNİYETİ FAŞİST KADROLAR

Türkiye’nin her alanda milletin değerlerinden, halka rağmen halk için anlayışı ile hareket eden, söylemi sosyalist, zihniyeti faşist kadroların tasallutu altında kaldığını vurgulayan Erdoğan, üniversitemiz de bu alanda kaldığını belirterek, “Beni oyumla çobanın oyu bir olabilir mi diyen bir zihniyetin olduğu yerde demokrasiden söz edilemez. Hezeyanlar saçan bir zihniyetin olduğu yerde millilikten söz edilemez” şeklinde konuştu.

“Profesör de olsan hiçsin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pensilvanya’nın emrine her yanı ile cehalet kokan bir adamın emrine her şeyinizi teslim etmişseniz profesör de olsan hiçsin. Kapınızdaki tabelada öyle yazıyor olmasının bir önemi yoktur. Ben aklını bu tür adamların emrine kiraya verenler için söylüyorum. Bizim isteğimiz objektiflikten uzaklaşılmadan hareket edilmesidir. Cumhuriyet tarihinde bilimle, bilimsel çalışmalarla, araştırmayla, gelişmeyle en yakından ilgilenen Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın ben şahsım olduğunu iddia ediyorum. Olmaya da devam edeceğim.”

Yorumlar