Son Dakika

Hainlerin kanlı emirlerine ulaşıldı

FETÖ’nün hain darbe girişimi sırasında darbecilerin verdiği kanlı emirleri içeren ve sözde yurtta sulh konseyi üyesi sanık eski yarbay Ertuğrul Terzi'nin telefonunda bulunan katliam mesajları dava dosyasına girdi.

Hainlerin kanlı emirlerine ulaşıldı

28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndaki eylemlere ilişkin, sanıklar firari eski tuğgeneral Ali Kalyoncu, eski albay Yusuf Bayazıt, eski yarbaylar Ertuğrul Terzi, Nuri Büyükyazıcı, Ejder Yıldırım, Savaş Kabaklı ve Ercan Türkben'in yer aldığı yazışma grubundaki darbenin kanlı yüzünü ortaya koyan mesajlar, dava dosyasına eklendi.  

Genelkurmay çatı davasının sanığı Terzi'nin incelemesi tamamlanan telefonunda, darbe girişimi gecesi Jandarma Genel Komutanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün savaş uçaklarıyla vurulması, darbeyi engellemeye çalışan vatandaşların da şehit edilmesi talimatını içeren yazışmalar tespit edildi. 

"Uçaklar doğrudan müdahale edecek" 

Yazışmalara göre, Jandarma Genel Komutanlığı’nda halkın direnişiyle karşılaşan Yıldırım, kalabalığın dağıtılması için ısrarla hava desteği istedi. Yıldırım'ın bu talebi darbecilerin kontrolündeki savaş uçaklarının havalandığı Akıncı Üssü'nde karşılık buldu. 

Bu kapsamda önce Ankara Emniyet Müdürlüğünü hedef alan uçaklar, daha sonra Jandarma Genel Komutanlığı’na yöneldi ancak darbeci pilot, bu bölgeye yakın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kavşağını bombaladı.  

"Vatandaşları direkt indirin"

Firari sanık eski Tuğgeneral Kalyoncu'nun, darbe girişimine direnen vatandaşların şehit edilmesi emrinin darbeciler tarafından anında uygulandığı da yazışmalara şöyle yansıdı:

Kalyoncu: Hiçbir vatandaşın ZPT veya araçların üzerine çıkmasına müsaade edilmeyecek. Direkt müdahale edin, indirin.

Yıldırım: Ok. Ettik, 8-10.

Büyükyazıcı: Komutanım ben 3 tekerlekli araçla geliyorum. Tabur komutanı arıza çıkarıyor.

Terzi: Komutanım jandarmanın emniyetini aldım. Bayağı biriktiler.

Son yazışmayı 16 Temmuz saat 07.01'de yapan cuntacıların, darbe girişimi püskürtülmesine rağmen kanlı eylemlerini uygulamaktan vazgeçmedikleri belirlendi.

Sözde "yurtta sulh konseyi" üyeleri Kalyoncu ile Terzi, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Genelkurmay çatı davasının sanıkları arasında yer alıyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.