Son Dakika

"Mor beyin"den etkilenen 10 hakim ve savcı göreve iade edildi

FETÖ'nün "mor beyin" tuzağından etkinlendiği gerekçesiyle HSK'ya başvuran 10 hakim ve savcı aldıkları olumlu sonuç doğrultusunda görevlerine iade edildi.

"Mor beyin"den etkilenen 10 hakim ve savcı göreve iade edildi

Açığa alınan veya meslekten ihraç edilen bazı hakim ve savcılar, "Mor beyin yazılımıyla telefonlarının ByLock'a yönlendirilerek mağdur edildikleri" gerekçesiyle, mesleğe dönmek için Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) başvuruda bulundu.

Başvuruları değerlendiren 8'i açığa alınan, 2'si meslekten ihraç edilen 10 hakim ve savcı HSK kararıyla mesleklerine iade etti.

Savcılık 11 bin mağdur tespit etti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bir ihbar üzerine harekete geçti, BTK ve MİT ile ortak çalışma yapıldı ve Bylock ile ilgili ayrıntılara ulaşıldı.

Detaylı inceleme neticesinde, benzer özellikler taşıyan 11 bin 480 GSM kullanıcısının Bylock IP'sine yönlendirildikleri tespit edildi ve 11 bin 480 GSM numarasına iradesi dışında Bylock yüklendiği belirlendi.

Bu numaralarla ilgili tespitler ve raporlar yetkili mercilerle paylaşıldı. Yapılan analizlerin Ağustos ve Eylül 2014 tarihlerine ait olduğu öğrenildi.

Bu gelişmeler ışığında GSM numarası kullanıcılarının hukuki durumlarının soruşturma dosyalarında yer alan diğer delillere göre yeniden değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Bu karartmayı yapan şüphelilerle ilgili soruşturma devam ediyor.

Yorumlar