Son Dakika

TBMM’yi bombalayan FETÖ’cü pilot da “inkar” stratejisini kullandı!

15 Temmuz hain işgal girişiminde komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin yürütülen davada, işgal gecesi TBMM’yi bombalayan pilotlardan kurmay Yarbay Balıkçı da FETÖ’nün inkar stratejisini kullandı: "Meclise bomba atmadım, kimin attığını da bilmiyorum"

TBMM’yi bombalayan FETÖ’cü pilot da “inkar” stratejisini kullandı!

15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen 249 şehit ve 2196 vatandaşımızın yaralandığı hain işgal gecesinde komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin yürütülen davada, TBMM’yi bombalayan pilotlardan kurmay Yarbay Hasan Hüsnü Balıkçı savunma yaptı.

Hain işgal gecesinde TBMM’yi bombalayan pilotlardan olduğu tespit edilen kurmay Yarbay Balıkçı, alçak örgütün FETÖ davalarında kullandığı “inkar” stratejisini kullanarak hakkındaki iddiaları reddetti.

Savunmasında Terörle Mücadele Harekatı (TMH) görevi gereği Akıncı Üssüne geldiğini iddia eden Balıkçı şu ifadeleri kullandı:

"TMH görevi gereği hazırlıklarımı yapmak üzere 141. Filo'ya gittim. İlerleyen saatlerde uçuş emri verildi. Selahattin Yorulmaz ile 4. ya da 5. uçak olarak uçuşa başladık. Havalandıktan bir süre sonra bilgisayar arıza yaptı ve geri inerek dinlenmeye çekildik. Daha sonra tekrar uçuş görevi verildi ancak yeni uçuştan geldiğim için kabul etmedim."

“MÜMKÜNSE BAŞKA BİRİ UÇSUN”

Balıkçı, “Uçuş görevini neden istemedin?” sorusuna, “Canım uçmak istemediği ve kendimi yorgun hissettiğim için uçmadım. 'Mümkünse başka birisi uçsun' dedim. İlk sortiye giderken de aynı şeyi söyleyebilirdim ama öğlene kadar uyuduğum için enerjim vardı." yanıtı verdi Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Selfet Giray, TMH görevinde de "Uçmak istemiyorum" deme şansının olup olmadığını sorması üzerine Balıkçı, "Uçabilecek başka kimse varsa diye söyledim." Şeklinde cevap verdi.

BİRBİRİYLE ÇELİŞEN İFADELER

Savcılıkta verdiği ifadede işgal gecesi TBMM’yi bombaladığını ifade eden FETÖ’cü pilot Balıkçı, hakim karşısında ise TBMM’yi bombalamadığını söyledi. Balıkçı, "Meclise bomba atmadım, kimin attığını da bilmiyorum. Saat 03.00 gibi darbe girişimini öğrendim. 143. Filo'ya gittiğim ancak içeri almadılar. Ben de kuleye gittim. Burada kalamayacağım söylenince ben de buradan ayrıldım. Sabah olunca çıkışların serbest olduğunu anladıktan sonra da lojmanıma gittim. Ailemi de alarak Konya'ya gittim." İddiasında bulundu.

FETÖ ile bir bağının bulunmadığını iddia eden Balıkçı, FETÖ liderini görmediğini, ABD’ye gitmediğini ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullanmadığını söyledi.

MAHREM İMAM IŞIK’IN BEYANLARINI REDDETTİ

Örgütün mahrem imamı Ufuk Işık’ın kendisini tanıdığı yönündeki beyanlarını da reddeden Balıkçı, "Işık'ı tanımıyorum. Işık'ın beyanları iftiradır, üzerine çalışılmış bir senaryodur. Sivil ya da askeri hiçbir kimse benim imamlığımı yapmamıştır." savunmasını yaptı. 

Darbeye ilişkin bir toplantıya katılmadığını ve bu yönde bir toplantının yapılıp yapılmadığını bilmediğini ileri süren Balıkçı, "Darbeyi Ahmet Özçetin, Mustafa Azimetli ve Hakan Karakuş'tan öğrendiğim doğru değildir. Bu ifadeleri baskı altında söyledim. İddianamede bana ait olduğu söylenen ses ve görüntü kayıtlarını da kabul etmiyorum." diye konuştu.

Duruşmaya, Balıkçı'nın çapraz sorgusuyla devam ediliyor.

 

 

Yorumlar