DEMET İLCE / MUHABİR

Ceset ilk kez 2006 yılında Venedik lagünündeki Lazzaretto Nuovo adasındaki bir mezarlık alanında yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarıldı. Bir zamanlar veba hastaları için sanatoryum olarak kullanılan ada, 1576'daki salgın sırasında ölen çok sayıda insanın son dinlenme yeri haline geldi.

Ekran Görüntüsü 2024 03 24 131413

Bram Stoker'ın Drakula'sının yayımlanmasından 300 yıldan fazla bir süre önce olmasına rağmen, Avrupa tarihinin bu döneminde köy halkının kıtayı kasıp kavuran ölümcül hastalıklar için doğaüstü günah keçileri aramaya başlamasıyla vampir histerisinde bir artış görüldü. Vampir teorisinin, daha fazla ceset eklemek için toplu mezarları yeniden açarken düzenli olarak korkunç çürüyen cesetlerle temas eden İtalyan mezar kazıcılar tarafından yayıldığı düşünülüyor.

Bu çürüyen kalıntılar çoğu zaman ağızlarından ve burunlarından sızan vücut sıvılarıyla korkunç derecede şişmiş görünüyorlardı ve bu da onların mezar arkadaşlarının kanıyla ziyafet çektikleri fikrine yol açıyordu. Bazı durumlarda, cesetlerin ağızlarına yerleştirilen kefenlerin çürümüş olması, vampirlerin güçlerini bir şekilde bu kumaş parçalarını yemekten aldıkları fikrini ateşlemiş olabilir.

90’ların efsane dizilerinden Zeyna'nın son hali şaşırttı 90’ların efsane dizilerinden Zeyna'nın son hali şaşırttı

2010 yılında kadın kadavrasını inceleyen araştırmacılar, tuğlanın kadının ağzına, kadının yüz kefenini "yediğini" fark eden mezar kazıcılar tarafından kasıtlı olarak yerleştirildiği sonucuna vardı. Bu nedenle sert taşın yerleştirilmesinin amacı, onun diğer kurbanları ısırarak vebayı sihirli bir şekilde yaymasını engellemekti.

Kemiklerin daha ayrıntılı analizi, kadının öldüğünde 60'lı yaşlarında olduğunu ve çoğunlukla sebze ve tahıl yediğini gösterdi; bu, düşük bir sosyal sınıfın göstergesi olan bir diyetti. Bu bilgi bizi bu bireyin neden vampir olarak kabul edildiğini anlamaya yaklaştırmıyor olsa da, daha sonraki araştırmalar, tuğlanın kazara cesedin ağzına girmiş olabileceğini öne sürerek bu fikri tamamen çürüttü.

3 boyutlu tasarımcı ve adli tıp uzmanı Cícero Moraes, kadının yüzünü yeniden yapılandırmak için öncelikle gerçek kafatasının ölçümlerini ve projeksiyonlarını kullanarak kafatasının önden ve yan görünümünün yanı sıra diş kemerlerini de çizdi. Daha sonra bu model, antik kafatasının hatlarına uyacak şekilde modern bir bireyin yüzünün bilgisayarlı tomografi taramasının dönüştürülmesiyle dijital olarak detaylandırıldı.

Ekran Görüntüsü 2024 03 24 131353

Kadının yüzü, kalıntılarını ilk kez 2009 yılında analiz eden arkeologlar tarafından yeniden inşa edilmiş olsa da, bu araştırmanın yazarları IFLScience'a verilerini Moraes ile paylaşmadıklarını söyledi. Bu nedenle yeni yüz yaklaşımı, internette mevcut olan iskelet görüntülerine dayanıyor gibi görünüyor ve sonuç olarak, National Geographic belgeselinde yer aldıktan sonra geniş ilgi gören ilk denemeden daha az doğru olabilir.

Moraes, strafordan tuğlanın bir kopyasını yarattı ve nesnenin, kadının ölümünden sonra kasıtlı olarak ağzına sokulup sokulmadığını belirlemek için bir dizi deney yaptı. Sonuçlar, tuğlanın dişlere veya yumuşak dokuya zarar vermeden ağız boşluğuna yerleştirilebileceğini gösterdi, ancak bunun kasıtlı olarak yapılıp yapılmadığı hala belirsiz.

Muhabir: Demet İlce