Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

2020 Aile yardımı ne kadar? İşte aile yardımı şartları ve başvuru detayları

2020 Aile yardımı için başvuru nasıl yapılır merak ediliyor. Bunun yanında vatandaşlar Aile yardımı şartları hakkında detayları da bilmek istiyor. Koşulları ve miktarı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda düzenlemeye göre “aile yardımı ne kadar” sorusunun yanıtı ile tüm detaylara bu yazıda ulaşabilirsiniz. Yazımızda aile desteği hakkında bilinmesi gerekenleri öğreneceğiz. Peki, 2020 aile yardımı ne kadar? Şartları neler? Aile desteği başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

2020 Aile yardımı ne kadar? İşte aile yardımı şartları ve başvuru detayları

Aile desteği müracaatı, koşulları ve miktarı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda düzenlenmiştir. Aile yardımı, evli olan devlet memurlarının eşleri ve çocukları için kanunda belirtilen oranlar doğrultusunda memurun maaşına aile yardımı miktarının eklenmesi suretiyle yapılmaktadır. Sosyal devlet ilkesinin unsurlarından birinin gerçekleştirildiği aile yardımı, kanunla düzenlenmiş bir husus olduğundan ötürü kanun dışına çıkılmak suretiyle gerçekleştirilememekte yalnızca kanunda öngörüldüğü şekilde uygulanabilmektedir. Aile yardımı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgelerce yürütülen bir sosyal yardım faaliyetidir. Aile yardımları, her sene güncellenmektedir. Aile desteği eş için ve çocuklar için olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Kanunda ve genelgelerde belirtilen şartları taşıyan eş ve çocuklar için her yıl belirlenen aile yardımları memur olan aile üyesinin maaşına eklenmektedir. Peki, 2020 aile yardımı ne kadar? Şartları neler? Aile desteği başvurusu nereye ve nasıl yapılır? İşte detaylar…

2020 Aile Yardımı Şartları Nelerdir?

Aile yardımından faydalanabilecek kişiler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda düzenlenmiştir. İlgili kanun düzenlemesine göre aile yardımı, çocuk yardımı ve aile yardımı olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Memur ebeveynin çocuklarının her biri şartları taşıdıkları durumlarda ayrı ayrı aile yardımı alabilmektedirler. Memur ebeveynin çocuklarının aile yardımı alabilme şartları şunlardır:

 • Erkek çocukların öğrenci olsun ya da olmasın 25 yaşını doldurmamış olması,
 • Kız çocuklarının öğrenci, yaş durumlarına bakılmaksızın bekar olması,
 • Erkek ya da kız çocuklarının, öğrenim görme esnasında tatil süresince çalışmaları hariç olmak üzere, gerçek ya da tüzel kişiler yanında kendi nam ve hesabına ticari faaliyet göstermiyor olmaları,
 • Erkek ve kız çocuklarının burs almamaları ve devlet tarafından okutulmuyor olmalarıdır.

Bu şartları sağlayan çocuklar, aile yardımından faydalanabilmektedir. Aile yardımının diğer türü olan eş yardımı için de memur eşinin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

 • Eşin çalışmıyor olması,
 • Eşin emekli maaşı almıyor olmasıdır.

Kadın ve erkekten her ikisinin de memur olması halinde ise, çalışan eşin aile yardımı alması mümkün olmadığı gibi, çocuklar için aile yardımı tutarı, babanın maaşına eklenmektedir.

Aile Yardımı Sorgulama hakkında detaylar için kullanım kılavuzunu inceleyin.

2020 Aile Yardımı Başvurusu – Nasıl Alınır?

Aile yardımı müracaatı, E- Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Esasında aile yardımı yapılması için herhangi bir başvuru prosedürü bulunmamaktadır. E- Devlet sistemine giriş yapan memur, Kamu Personeli Aile Bilgileri Sistemi sayfasından, aile üye ve bilgilerini bildirerek başvurusunu yapmış bulunur. Aile Yardımı Sorgulama kullanım klavuzu için bu bağlantıyı https://cdn.e-devlet.gov.tr/downloads/kurumlar/maliye/MB_AileYardimiBilgileriSorgulama_Kilavuz.pdf ziyaret edin. Memurun aile yardımı için yapmış olduğu bu başvurunun onaylanması halinde başkaca herhangi bir işleme gerek kalmaksızın memurun maaşına aile yardımı ilave edilmektedir. Memurun ilgili başvuruyu yaptıktan sonra yine E- Devlet sisteminden başvuru durumunu kontrol etmesi de mümkündür.

Aile yardımı bildirimi hakkında detaylara buradan göz atabilirsiniz.

2020 Aile Yardımı Ne kadar?

Aile desteği tutarı, her yıl güncellenmektedir. Memur, aldığı aile yardımını, her yıl herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmaksızın güncellenmiş haliyle almaya devam eder. 01.07.2020 tarihi itibariyle güncellenmiş olup bu tutarlar 31.12.2020 tarihine kadar geçerli tutarlardır. Buna göre 01.07.2020 tarihli aile yardımı tutarları şunlardır:

 • 0-6 yaş grubu çocuk için 77,23 TL,
 • 6 yaş üstü çocuk için 38,62 TL,
 • Çalışmayan ve emekli maaşı almayan eş için 351,09 TL’dir.

Çocukların birden fazla olması durumunda her çocuk için yaş aralığına uygun tutar ayrı ayrı memur maaşına ilave edilmektedir.

2020 Aile Yardımının Sona Erme Sebepleri

Aile desteğini sonlandıran nedenler, 658 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda açıkça sayılmıştır. Kanunda belirtilen bu durumların gerçekleşmesi halinde, aile yardımı kesilmektedir. Aile yardımının bir çocuk dolayısıyla kesilmesi halinde, kesinti sebepleri diğer çocuklarda mevcut olmadığı taktirde diğer çocuklar için aile yardımı ödemesi devam etmektedir. Aile yardımının kesilmesi yalnızca, aile yardımı şartlarını artık sağlamayan çocuk ya da eş açısından kesilmekte, diğer üyeler için aile yardımı devam etmektedir. Aile yardımının kesilmesi sebepleri şunlardır:

 • Erkek çocukların öğrenim görüp görmemesine bakılmaksızın 25 yaşını doldurmuş olması,
 • Erkek çocukların 25 yaşını doldurmamış olsa da ücret/maaş karşılığı çalışmaya başlaması,
 • Erkek çocukların 25 yaşını doldurmamış olsa da kendi nam ve hesabına ticari faaliyet göstermeye başlamış olması,
 • Kız çocuklarının ücret/maaş karşılığı çalışmaya başlaması,
 • Kız çocuklarının kendi nam ve hesabına ticari faaliyet göstermeye başlamış olması,
 • Kız çocuklarının evlenmesi,
 • Kız veya 25 yaşını doldurmamış erkek çocuklarının burs kazanması ya da devlet tarafından okutulması,
 • Eşin maaş ya da ücret karşılığı çalışmaya başlaması,
 • Eşin emekli maaşı almaya başlamasıdır.

Bu durumların gerçekleşmesi halinde, aile yardımı alma hakkını yitiren aile üyesi için memurun maaşına yatırılan aile yardımı hakkını kaybeden kişinin oranında kesilmektedir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri