Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

2020 Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Engelli araç alımı 2020 yılında detaylıca araştırılıyor. Engelli vatandaşlar tarafından engelli araç alımı şartları merak edilmektedir. Konuyla ilgili detayları araştıran vatandaşlar, “Engelli aracı nasıl alınır?” sorusuyla araştırmalarını sürdürüyor. Engelli Araç Alımı Şartları 2020 yılında da merak edilenler arasında yer aldı. Peki, Engelli Aracı Nasıl Alınır? 2020 Engelli Araç Alımı Şartları nelerdir? İşte detaylar...

2020 Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

2020 yılı için engelli araç alacaklar için belirlenen bir takım şartlar bulunmaktadır. Engelli raporları ile araç alımı yapacak olan vatandaşlar özel tüketim vergisi ödemeden sıfır otomobil alma hakkına sahiptirler. Engelli araç alımı için kişinin sahip olması gereken bir takım şartlar vardır. Engelli araç alımı resmi gazetede yayımlanan yürürlüğe göre araç alımı mümkün olmaktadır. Bu sebeple engelli araç alımı için resmi gazetede belirten şartları taşımak ve engelli aracı için araç sınırını belirleyerek araç seçmek engelli raporu ile araç alacakların bilmesi gereken durumlardır.

2020 Engelli Araç Alımı İçin Belirlenen Araç Ücret Sınırı Nedir?

Engelli araçları için belirlenen sınırlar resmi gazetede yayımlandıktan sonra engelli araç alacaklar belirlenen üst sınırın üzerinden araç satın alamayacaklardır. Söz konusu araç engellinin alabileceği üst sınırlar da ise engelli yürürlükte karara göre o aracı satın alamaz. Engelli aracı satın almak isteyenler 2020 yılı yılında resmi gazetede belirlenen 303.200,00 TL araç ücret sınırını geçemezler. Söz konusu yürürlükteki karara göre engelli özel tüketim vergisi ödemeden 303.200,00 TL’ye kadar olan aracı satın alma hakkına sahip olacaktır. 2020 yılında belirlenen araç ücret üst sınır geçen seneye oranla farklılık göstermektedir. 2019 yılında resmi gazetede belirlenen engelli araç ücreti üst sınırı 247.400,00 TL iken 2020 yılında bu sınır artarak 303.200,00 TL olarak belirlenmiştir. Engelli araç alacaklar için araç ücret sınırına uymak şart olarak kabul edilmektedir.

2020 yılı araç alım satım ücretleri için tıklayın!

2020 Engelli Araç Alımı İçin Yürürlükte Olan Karar Nedir?

Söz konusu engelli araç alımı için resmi gazetede yürürlükte olan karar özel tüketim vergisi değişikliğinde yer almaktadır. Söz konusu karar özel tüketim vergisinin tebliğ gereği 247.400,00 TL’den 303.200,00 TL olarak değiştirildiğini ifade etmektedir. Kararda bu yürürlüğün 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlükte olacağı belirtilmiştir. Söz konusu karar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir. Engelli aracı alacak olanlar bu tebliğde geçen şartlara uygun şekilde araç alımı yapabileceklerdir. Engelli için özel tüketim vergisi alınmadan belirlenen araç ücret sınırı Maliye Bakanlığı tarafından her sene yenilenme hakkına sahiptir. Bakanlık isterse araç üst sınırı ücretini değiştirmek veya aynı kalmasını sağlamaktan sorumludur.

2020 Ehliyet Harç Ücreti Ne Kadar?

Engelli Aracı Nasıl Alınır? Koşulları Nelerdir?

Engelli vatandaşlar için engelli aracı alımı özel tüketim vergisinden muaf tutularak yapılmaktadır. Söz konusu engelli araç alımlarında engelli bireyin taşıması gereken bir takım zorunluluklar vardır. Engelli aracı almak için bireyin taşıması gereken özellikler ve engelli aracı koşulları şu şekilde sıralanabilir;

 • Engelli aracı alacak engelli vatandaşın %90 ve üzeri engelli olması
 • Engelli aracı alacak engelli vatandaşın en az %40 – %89 engelli olması
 • Aracı alacak kişinin 18 yaşından büyük olması
 • Sıfır araç alacak olması
 • Sıfır alınan aracın 5 yıl boyunca satışının yapılmaması
 • Engellilik raporu
 • 6 motor üstü sıfır araç satın alınamaz olması

Noterde araç devir işlemleri hakkında detayları öğrenmek için tıklayın

Engellilik Durumu %40-89 Olanların Araç Alım Şartları Nelerdir?

Engel durumu en az %40 ve %89 arasında olan vatandaşlar için engelli araç alım şartlarında şu farklılıklar vardır;

 • Sıfır alınacak araç engelli üzerine olmalı
 • Engelli kişi H sınıfı ehliyete sahip olmalı
 • Engellilik durumuna göre özel dizayn edilmeli
 • Aracı sadece engellinin kullanması

Plaka yenileme ve plaka değişikliği hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!

Engellilik Durumu %90 ve Üzeri Olanların Araç Alım Şartları Nelerdir?

Engel durumu %90 ve üzeri olan vatandaşlar engelli araç alımında şu şartları yerine getirmelidirler;

 • Engellilik durumu gösteren sağlık raporu
 • Sürücü belgesi istenmez
 • Aracı engelli yerine alacak vasisi trafik tescilde bu durumu belirtmeli
 • Vasinin ehliyetli olması gerekmektir
 • Vasi tayini beyan edilmelidir.

2020 yılı Ehliyet Alma Şartları için tıklayın!