Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

2020 Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

2020 Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

2020 yılında esnaf kefalet kredisi şartlarına sahip işletme sahipleri nakit ihtiyaçları için uygun faiz ve ödeme kolaylıkları ile sağlayabilmektedir. Bu kredi ülkemizde ilk olarak 1951 yılında verilmeye başlanmıştır. Söz konusu kredi Ticaret Kanununca Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri tarafından verilmektedir. Kooperatifin kredi verme amacı ihtiyacı doğrultusunda esnaflara kefil veya aracı olarak nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Esnaf kefalet kredisi için esnafın sağlaması gerekli bir takım koşullar vardır. Bunların en önemli şartlarından biri kooperatife kayıtlı bir esnaf olarak işletme sahibi olmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Kimlere Verilir?

Esnaf kefalet kredisi belirli koşulları taşıyan kişilere verilebilmektedir. Söz konusu kredi için sahip olunması gereken şartlar şunlardır;

 • Kredi başvurusu yapacaklar esnaf ya da sanatkar olmalıdır
 • Kredi başvurusu yapacaklar esnaf ve sanatkarlar sicil defterine kayıtlı olmalı
 • Kredi başvurusunda yapacak esnaf aktif şekilde işine devam ediyor olmalı
 • Kredi başvurusunda bulunacak kişinin işyeri kooperatif alanı içinde olmalı
 • Kredi başvurusunda bulunacak olan esnafın tek bir kooperatifte üye bulunması yeterlidir

Bu şartların sağlanması durumunda söz konusu krediyi ilgili kooperatifin kefilliği ile anlaşmalı bankalardan alınabilmesi sağlanmaktadır. Bu şartları sağlayan kimseler Halkbank’a gerekli kredi başvurusunu yapabilmektedir. Kredi başvurusu sırasında ilgili kooperatifin kefilliği istenmektedir. Bankadaki kredi işlemleri aynı ihtiyaç kredisi veya diğer kredi türleri gibi işlemektedir. Banka ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Uygun görülen krediler bankaya bağlı olarak aynı gün açıklanabilmektedir.

Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar

Esnaf Kefalet Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Esnaf kefalet kredi başvurusu gerekli koşulları sağlayan esnaflar tarafından Halkbank şubelerinden yapılmaktadır. Esnaf kefalet kredilerinde kurum tarafından teminat gösterilmesi istenir. Teminatın yeterli olduğu tutarda kredi imkanı sunulur. Eğer teminat yeterli değilse kefil talep edilebilmektedir. Kefil olacak kişiler esnaf veya memur olmalıdır. Bu krediyi almak isteyen kişi önce bağlı bulunduğu kooperatife bir dilekçe gönderir. Dilekçe gerekli kurum tarafından incelemeye alınır ve en geç 2 hafta içerisinde sonucunu bildirir. Olumlu olarak sonuçlanan başvurulardan sonra esnaf kefalet kredisi için Halkbank şubelerine gidilmelidir. Kooperatif olumlu gördüğü başvuruları Halkbank müdürlüğüne bildirmektedir. Daha sonra şubeye giderek kredi işlemleri için gerekli işlemler uygulanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Esnaf kefalet kredisi başvuruları için ilgili kişi tüm şartları sağlamalıdır. Söz konusu kredi için gerekli bir takım evraklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Vergi dairesi mükellefi belgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • 2 adet ticaret odası kaydı belgesi
 • İkametgah ve nüfus kayıt örneği
 • 2 adet esnaf sicil günlük tasdiknamesi
 • Vergi levhası fotokopisi

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Halkbank Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Esnaf kefalet kredisi için Halkbank’a gerekli evrakları teslim etmek gerekmektedir. Söz konusu kredi öncelikle kooperatiften onay aldıktan sonra yine kooperatif aracılığı ile ilgili bankaya bildirilir. Daha sonra banka kredi işlemlerine başlar. Esnaf kefalet kredisi için ilgili krediyi çeken kimse bu süreçte Halkbank’asına gerekli evrakları temin eder. Esnaf kefalet kredisi için Halkbank’ın gerekli gördüğü evraklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Kredi çekmek esnafa ait nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İşyerine ait vergi levhası
 • Teminat mektubu
 • İki adet kefil
 • İpotek gösterilecek gayrimenkulün fotokopisi
 • Esnaf odasına kayıt belgesi

2020 Esnaf Kefalet Kredi Faiz Oranları Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi alacak olan işyeri sahibi için belirlenen kredi faiz oranları 2020 yılında 12 ay vade için %5 olarak 12-60 ay vade için %6 olarak düzenlenmiştir. Banka komisyon oranı geçen sene %2 oranında iken 2020 de bu oran %1’e düşmüştür.