Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

2020 Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2020 Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2020 yılında yeni ehliyet almak isteyenler gerekli belgeler ile ilgili kurumlara başvuru yapmaktadır. Yeni ehliyet için devlet tarafından tanınan süre 31 Aralık 2022 yılında bitmektedir. Bu süreye kadar ehliyet sahibi her sürücü ehliyetini yeni çipli ehliyetle değiştirmek zorundadır. Yeni ehliyet için gerekli bir takım şartlar sağlandığı sürede kişi yeni ehliyetini kolay ve hızlı şekilde alabilmektedir. Yeni ehliyet için eski ehliyetini değiştirmek isteyenler, kimlik bilgileri sebebi ile yeni ehliyet almak isteyenler, yıpranma sebebiyle yeni ehliyet almak isteyenler, değişim veya kaybedilen, çalınan ehliyetini yeniletmek isteyenler için istenen şartlar aynıdır.

Ehliyet Yeniletmek İsteyenler İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Ehliyet yeniletme işlemi için istenen belgeler kişi tarafından eksiksiz temin edilmelidir. Aksi takdirde ilgili kuruma başvuru yapıldığı sırada işlemler yapılamayacaktır. Söz konusu yeni ehliyetini almak isteyen kişiler birçok sebeple ehliyetlerini yeniletmek istemektedirler. Ehliyetin çalınması ya da kaybolması durumunda ehliyetler eski tip ehliyet ise yeni tip çipli ehliyetlerle değiştirilmelidir. Yeni tip ehliyetin çalınması ve kaybolması durumunda ise yine aynı şartlar yerine getirilerek ilgili kuruma belgeler teslim edilir. Eski tip ehliyetin yıpranması ve deforme olması durumunda yeniletmek için istenen belgelerin aynısı istenmektedir. Bu durumda ehliyet yeniletmek isteyenler için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ehliyet yeniletmek isteyen kişinin kimlik belgesi
  • Varsa eski sürücü belgesi
  • Sağlık raporu
  • Sürücü belgesi yeniletmek için ödenen harç bedeli makbuzu
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu beyan eden belge
  • Adli sicil kaydı
  • Parmak izi

Biyometrik fotoğraf ücretleri hakkında detayları merak ediyorsanız “2020 Biyometrik Fotoğraf Ücreti Ne Kadar?” başlıklı yazımız ilginizi çekebilir!

Ehliyet Yenilemek İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Ehliyet alabilmek için başvurular yapılmadan önce randevu alınması zorunlu değildir. Önceden randevu alınarak başvuru yapılmaktayken günümüzde bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Randevu şartı kalkmış olmasına rağmen kişiler önceden ilgili kurumdan randevu almaktadır. Söz konusu ehliyet yenilemek için alınan randevular sebebiyle öncelik randevulu kişilere tanınmaktadır. Böylece randevusuz gidecekler randevu boşluklarında sıra gelirse başvurularını yapabilmektedirler. Bu durumda kişiler randevusuz başvuruya gittiğinde işlemleri için çok sıra bekleyebilir veya işlemleri için yeterli zaman olmadığından dolayı başka bir güne işlemleri sarkabilir. Yeni ehliyet için başvuru yapmak isteyenler ALO 199’dan randevu alabilirler. Sürücü adayı isterse internet üzerinden de randevu alabilmektedir. Randevusunu internetten alacak olan kişileri Nüfus Müdürlüğüne ait internet sayfasından ilgili başvurularını gerçekleştirebilirler.

2020 Ehliyet Yenileme Ücretleri Nelerdir?

Ehliyet yenileme için 2020 yılında belirlenen ücret ilgili kurumlar tarafından belirlenmiştir. Ehliyet yenileme ücreti başvuru evraklarından olup ehliyeti alabilmek adına yatırılması gereken bir ücrettir. Söz konusu ehliyet yenilemek için bu yıl belirlenen rakam sürücü belgesi yenileme harcı, Polis vakfı bedeli ve değerli kağıt bedeli olarak ödenmektedir. Söz konusu ehliyet yenileme harç ücreti A1, A2, A ve F için 249,30 TL’dir. B sınıfı ehliyet almak için ödenen ehliyet harç ücreti 751,70 TL’dir. C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıf ehliyet için ödenecek ehliyet harç ücreti 1.254,20 TL’dir. Değerli kağıt bedeli yani kart ücreti 200 TL’dir. Polis vakfı ücreti ise 37 TL’dir. Değerli kağıt ücreti ve polis vakfı ücreti tüm ehliyet çeşitleri için geçerli olmalıdır.

2020 yılı ehliyet harç ücretleri hakkında detayları merak ediyorsanız “2020 Ehliyet Harç Ücreti Ne Kadar?” başlıklı yazımız ilginizi çekebilir!

2020 Ehliyet İçin Sağlık Raporu Ücretleri Ne Kadar?

Ehliyet için sağlık raporu ücreti özel hastanelerde tek hekimden alınır ise 75 TL, heyet raporu şeklinde alınacaksa 300 TL gibi rakamlar ödenmektedir. Devlet hastanesinde tek hekim ile alınacak raporlarda 50 TL, heyet raporu şeklinde alınacaksa 200 TL ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca yeni ehliyet başvurusu için aile sağlık hekimliklerinden yani sağlık ocaklarından alınan raporda geçerli olmaktadır. Söz konusu aile hekimliğinden alınan raporlardan ücret talep edilmez.

Ehliyet alma şartları hakkında detayları merak ediyorsanız “2020 Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?” başlıklı yazımız ilginizi çekebilir!