Hannah Ritchie, yoksulluğun azaltılmasına odaklanırken, Gates enerji ve teknolojinin ilerlemesine önem veriyor. Her iki bakış açısı da gelecek için önemli ve bu konudaki tartışmalar devam edecek. Dünya Bankası'na göre şu anda dünyanın %9'undan fazlası, yani yaklaşık 800 milyon insan günde 2.15 dolardan daha az bir gelirle geçinmek zorunda.

Ritchie'nin Cevabı:

Ritchie, en önemli sorunun "2100'de dünya nüfusunun yüzde kaçı günde 20 dolarla yaşayabilir?" olduğunu söyledi. Bu sorunun cevabının, gelecekteki yoksulluk oranları ve "sağlık, tarım ve yoksulluk konularında ilerleme kaydedip kaydetmediğimiz" hakkında bilgi vereceğini belirtti.

Hannah Ritchie - Bill Gates

Gates'in Cevabı:

Gates ise enerji üretimi ve yapay zeka hakkında bilgi almayı tercih edeceğini söyledi. "Enerjiyi nasıl üretiyorsunuz? Füzyon mu, fisyon mu ya da beklenmedik bir şey mi?" diye sordu.

Gates ayrıca yapay zekanın ilerlemesiyle ilgili çeşitli kıyamet senaryolarını da reddetti ve teknolojinin sonunda dünyanın sağlık ve eğitim gibi alanlardaki küresel zorlukları çözmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Gates'in Fikir Değişikliği:

OpenAl: New York Times, ChatGPT’yi hackledi OpenAl: New York Times, ChatGPT’yi hackledi

Gates, bir süre sonra fikrini değiştirdi ve Ritchie'nin sorusuna benzer şekilde bir zaman yolcusuna sorulabilecek en iyi sorunun dünya genelinde insanların genel refahına yönelik bir soru olacağını belirtti. Yaşam kalitesinin önemli olduğunu söyledi.

Muhabir: Pınar KARAHAN