Dünyada ötanazi uygulamasını kabul eden ilk ülke olan Hollanda'da, 50 yıllık evli çift ötanazi ile yaşamlarına son verdi. Çift, yaşamlarına son vermeden üç gün BBC muhabirine konuştu ve ötanazi kararının nedenlerini anlattı. 

Anaokulunda tanışan çift, uzun süredir 'mobil' bir hayat sürdüklerini ve çoğunlukla teknede yaşadıklarını aktardı. Yaşamlarının son günlerini Hollanda'nın kuzeyindeki Friesland'da güneşli bir marinaya park ettikleri karavanda geçirdiklerini belirten çift, sağlık sorunlarından bahsetti. 71 yaşındaki Els, demans hastası. 2018 yılında ilk belirtileri gözlemlediğini ancak uzun bir süre doktora gitmeyi reddettiğini dile getiren Els, Kasım 2022'de kendisine demans teşhisi konulduğunu aktardı. 

70 yaşındaki Jan ise, 2003'te geçirdiği sırtından ameliyatından bu yana hala tam anlamıyla iyileşememiş. 50 yıllık eşi Els ile beraber sağlık durumları nedeniyle birçok ilaç kullanmak zorunda olduklarını anlatan Jan, "Benim çektiğim ağrı ve Els'in hastalığını göz önünde bulundurarak, sanırım buna son vermemiz gerektiğini düşündük" dedi. 

Hollanda 2002 yılında, iyileşme umudu olmayan ve çok fazla acı çeken 12 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan ilk ülke oldu. Ülkede 2023 yılında, 9 bin 68 kişi ötanazi ile yaşamına son verdi. Bu, toplam ölüm sayısının yaklaşık yüzde 5'ini oluşturuyor. 

İsrail büyük savaşa hazırlanıyor: Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak İsrail büyük savaşa hazırlanıyor: Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

Kaynak: HABERGLOBAL