DEMET İLCE / MUHABİR

1725'te bir Rus köylüsü ilk kez doğum yaptı. Tek başına bu bile kayda değer olmazdı; iddiaya göre 26 hamileliK daha yaşamıştı. Valentina Vassilyev'in ikiz, üçüz ve dördüz doğumları sayesinde 69 çocuğa sahip olduğuna inanılıyor.

Hatta Vassilyev bugün dünyanın "En Üretken Annesi" olarak Guinness Dünya Rekorunu da elinde tutuyor. Site, birçok hamileliğini belgelemiş görünen çağdaş kaynaklara dayanarak, "görünüşte olasılık dışı ve istatistiksel olarak olası olmayan bu hikayenin doğru olduğunu" belirtiyor.

Peki bir kadının 70'e yakın çocuk sahibi olması fiziksel olarak mümkün müdür?

Valentina Vassilyev'in 27 Doğumu

18. yüzyıldan kalma bir Rus manastırının kayıtları, Valentina Vassilyev'in 1725 ile 1765 yılları arasında 27 kez doğum yaptığını bildirdi. Bu 27 doğum, Vassilyev'in birden fazla çoklu doğum yapması nedeniyle Rus köylüsü kadına 69 çocuk bıraktı.

40 yıllık bir süre boyunca Vassilyev'in 16 çift ikiz, yedi çift üçüz ve dört dördüz çocuğu olduğu iddia edildi. Bu da şaşırtıcı bir şekilde 69 çocuğa tekabül ediyor. Ve eğer bu doğruysa, Vassilyev hayatının çoğunu hamile geçirmiş demektir.

Valentina Vassilyev'in yedi çift üçüz doğurduğu bildirildi

Guinness Dünya Rekorları'na göre Vassilyev ilk kez 1725 civarında, son kez ise 1765 civarında doğum yaptı. Bu, 76 yaşında ölmeden önce 40 yılın 18'ini hamile geçireceği anlamına geliyor.

Belki daha da inanılmaz olanı, neredeyse tüm çocuklarının hayatta kaldığına inanılıyor. Nikolsk Manastırı, 1782'de Moskova'ya gönderdiği bir raporda, onun pek çok çocuğundan yalnızca ikisinin bebeklik döneminde öldüğünü kaydetti.

KANIT

Valentina Vassilyev'in hikayesi ne kadar inanılmaz görünse de, bir kadının en fazla kaç çocuk doğurabileceğini öne süren birçok kaynak var.

Guinness Dünya Rekorları ve manastır kayıtlarının yanı sıra, Vassilyev'in 69 çocuğunun çağdaş basında yer alan anlatımları da var. 1783 yılında The Gentleman's Magazine, Vassilyev'in kocası Feodor'un kendisinden yalnızca 69 değil, ikinci eşinden 18 çocuğun daha olduğu iddiasını tartıştı.

Dergi yazarı, "Şimdi önümde olan orijinal bir mektupta," diye belirtiyor, "St Petersburg'un 13 Ağustos 1782 tarihli, 75 yaşındaki bir köylü olan OS Feodor Wassilief'in şu anda hayatta ve mükemmel bir sağlık durumunda olduğu söyleniyor. Moskova Hükümeti, ilk eşinden 4 x 4 = 16, 7 x 3 = 21, 16 x 2 = 32, 27 doğum, 69 çocuk sahibi oldu. İkinci eşinden 6 x 2 = 12, 2 x 3 = 6, 8 doğum, 18 çocuk.”

Yazar şöyle devam etti:

"Her ne kadar şaşırtıcı olsa da yukarıdaki ilişkiye güvenilebilir, çünkü bu ilişki doğrudan St. Petersburg'daki bir İngiliz tüccardan İngiltere'deki akrabalarına geldi ve köylünün İmparatoriçe ile tanıştırılacağını ekledi."

Günümüzde, İngiliz bir tüccarın dolaylı hikayesi şüpheli görünebilir. Ancak çağdaş birçok kaynakta Vassilyev'in birçok çocuğundan da bahsediliyor.

Rus köylü aileleri genellikle büyüktü; ancak 71 kişilik bir aile duyulmamıştı.

Rus köylü aileleri genellikle büyüktü; ancak 71 kişilik bir aile duyulmamıştı

Bir yazarın 1834 tarihli bir kitabında şöyle yazıyordu:

"27 Şubat 1782 günü, Nikolskiy manastırının listesi Moskova'ya geldi ve Shuya bölgesindeki bir köylü olan Feodor Vassilyev'in iki kez evlendiğini ve 87 çocuğu olduğunu bildirdi. 27 doğumda ilk karısı 16 çift ikiz, yedi çift üçüz ve dört çift dördüz doğurdu. Sekiz hamilelikteki ikinci karısı, altı çift ikiz ve iki çift üçüz doğurdu. F. Vassilyev o sırada 75 yaşındaydı ve 82 çocuğu hayattaydı.”

Ancak bu hikayelerde Feodor'un adı anılırken, Valentina'nın adı çoğu zaman açıklanmıyordu. Aslında ilk adının ne olduğu konusunda bile bazı şüpheler var. Hamilelikleriyle ilgili kaynaklara rağmen çoğu kişi bir kadının 69 çocuk sahibi olmasının mümkün olduğundan şüphe ediyor. Sizce de öyle mi?

Valentina Vassilyev ve Doğanın Sınırları

Özellikle modern tıp öncesi dönemde bir kadının 69 çocuk doğurması fiziksel olarak mümkün müdür?

Bilimsel açıdan bakıldığında bir kadının 40 yıl boyunca doğurgan olması kesinlikle mümkündür. Vassilyev'in son hamileliği ortalama menopoz yaşından sonra gerçekleşse de, bir kadının doğurgan olduğu yıllarda 27 hamilelik yaşaması da imkansız değil.

Doğum anneler için genellikle ölümcül bir olaydı ve bazıları Valentina Vassilyev'in 27 doğumdan sonra hayatta kalıp kalamayacağını merak ediyordu

Ayrıca birden fazla çoklu doğum setine sahip olmak da mümkündür. Hiper-yumurtlama adı verilen bir durum, bazı kadınların her adet döngüsü sırasında birden fazla yumurta salmasına neden olur ve bu da çoğul doğum olasılığını artırır. Belki de Vassilyev'in böyle bir durumu vardı, ancak kocasının geçmiş performansı göz önüne alındığında ailesinde birden fazla doğum olduğu görülüyordu.

Bununla birlikte, 18. yüzyıldan kalma bir Rus köylüsü, 27 yüksek riskli hamilelikten sağ çıkabilir mi?

History Daily'ye göre Stanford kadın doğum profesörü Valerie Baker, "Doğa sınırlar koymak ister. Hamilelik, bir kadının vücudunun geçirdiği fiziksel açıdan en zorlu süreçtir." dedi.

Johns Hopkins Üniversitesi Üreme Bilimi ve Kadın Sağlığı Araştırmaları Bölümü Direktörü James Segars “Geçmişte her hamilelik annenin hayatı için risk oluşturuyordu” dedi.

Ancak Vassilyev'in 27 hamilelikten sağ çıkması mümkün olsa da bu kadar çok sayıda çoklu doğum yapmış olması istatistiksel olarak pek mümkün değil. Kadınların doğurganlığını araştıran Northeastern Üniversitesi profesörü Jonathan Tilly şöyle diyor:

“Sadece 16 çift ikiz bile mi? Şok olurdum.”

Çoklu doğum anneler ve bebekler için komplikasyonlara neden oldu. Valentina Vassilyev'in çocuklarının yüksek hayatta kalma oranı, neredeyse çocuk sayısı kadar şaşırtıcı

Ayrıca çocuklarının çoğunun hayatta kalması da pek mümkün değil. 18. yüzyılın sonuna gelindiğinde Rusya'da çocukların dörtte birinden fazlası bebekken ölüyordu. Bu göz önüne alındığında, Vassilyev'in çocukları şaşırtıcı derecede iyi bir ölüm oranına sahipti.

İkizler, üçüzler ve dördüzlerin ölüm oranı tek bebeklere göre daha yüksektir çünkü genellikle erken doğarlar. Segars 2015'te şöyle açıklamıştı:

"Bugün dört takım kuadrisepsiniz olsa bile hepsinin hayatta kalacağından emin değilim."

Peki, Rus çocuklarının yüzde 25'inden fazlasının bebeklik döneminde hayatta kalamadığı bir dönemde Valentina ve Feodor Vassilyev'in çocuklarının ölüm oranının bu kadar düşük olması mümkün mü? Bir kez daha, bu mümkün ama pek olası değil.

Ancak bu şüphelere rağmen Valentina Vassilyev "En Üretken Anne" dünya rekorunu elinde tutuyor.

Valentina Vassilyev’in dünya rekoru

Guinness Dünya Rekorları'nın belirttiği gibi:

Tükenmez kalem nasıl yazı yazar? Tükenmez kalemler mürekkebi nasıl dağıtır? Tükenmez kalem nasıl yazı yazar? Tükenmez kalemler mürekkebi nasıl dağıtır?

"Çok sayıda çağdaş kaynak mevcuttur; bu, görünüşte olasılık dışı ve istatistiksel olarak olası olmayan bu hikayenin doğru olduğunu ve Vassilyev'in en çok çocuk sahibi kadın olduğunu öne sürmektedir."

Neden? Sitede belirtildiği gibi, hem manastır kayıtları hem de çağdaş basın raporları, Valentina Vassilyev ve kocasının 69 çocuğu olduğu (ve daha da fazlasına sahip olduğu) hikayesini destekliyor gibi görünüyor.

Elbette, uzak ülkelerdeki tüccarların raporları gibi kayıtlar da hatalı olabilir. Vassilyev'den bahseden tarihi kaynaklar onun hikayesini kesin olarak kanıtlamıyor. Sonuçta, Vassilyev'in çocuk doğurma döneminde İngiliz bir kadının tavşan doğurduğu bildirildi. Bu hikaye hızla ülke çapındaki dergi ve gazetelerde yer aldı.

1726'da Mary Toft, Britanya'yı tavşan doğurduğuna ikna etti

Üstelik 18. yüzyılda 69 çocuk doğurmanın getirdiği fiziksel zorluklar da Valentina Vassilyev hakkında şüphe uyandırıyor. Peki, hikaye gerçek mi? Vassilyev dünya tarihinin en çok çocuk sahibi olan kadını mıydı? Belki de gerçek ortada bir yerdedir. Ve belki de hiçbir zaman kesin olarak bilemeyeceğiz.

Editör: Demet İlce