ABD'de gündem başkanlık seçimleri...

Bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde adaylar çoğalırken, zirveyi oynayan isimler de belli olmaya başladı.

Seçimlere ilişkin düzenlenen bir ankette, seçimi Cumhuriyetçi Parti adayı eski Başkan Donald Trump'ın kazanacağı sonucu çıktı.

Marquette Hukuk Fakültesi, 5 Kasım'da gerçekleştirilecek başkanlık seçiminde adayların durumuna yönelik 5-15 Şubat'ta yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

BIDEN’IN OYU YÜZDE 50‘NİN ALTINDA KALDI

Buna göre, kayıtlı seçmenlerin yüzde 51'i Trump'a oy vereceğini belirtirken, Biden'ı tercih edenlerin oranı yüzde 49'da kaldı.

Olası seçmenler baz alındığında da Trump'ın oyu bir puan artarak yüzde 52'ye çıktı, Biden'ın oyu ise bir puan azalarak yüzde 48'e düştü.

Ankete katılanlar, başkan adayının ABD'nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley olması durumunda Cumhuriyetçi Partiyi yüzde 58 oranında destekleyeceklerini söylerken, bu denklemde Biden'ın oyları yüzde 42'ye indi.

Cumhuriyetçi Partinin kendi içinde başkan adayını belirlemeye yönelik soruya ise kayıtsız seçmenlerin yüzde 73'ü "Trump", yüzde 15'i "Haley" dedi.

Demokratların ön seçimine yönelik anket sorusunda ise Biden'ı tercih edenler yüzde 66'lık üstünlük sağlasa da yüzde 27 oranında seçmen kararsız olduğunu ifade etti.

SEÇMEN TRUMP’A GÜVENİYOR

Öte yandan, seçmenler, göç, sınır güvenliği ve ekonomi gibi alanlarda Trump'a daha çok güven duyduklarını, Biden'ı ise kürtaj politikası, sağlık ve sosyal güvenlik hizmetleri konusunda daha çok tercih ettiklerini belirtti.

Joe Biden'ın son dönemde kürsüde sık sık olmayan insanları selamlaması, ölen birini yaşıyormuş gibi anması ve anlaşılamayan hareketleri nedeniyle sağlık problemleri yaşadığı konuşuluyor. Bu da Biden'ın tercih edilmeme sebebi olarak gösterilen nedenlerden. 

TRUMP IOWA’DA DA AÇIK ARA KAZANMIŞTI

Yaklaşık 300 gün sonra yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayının belirleneceği ön seçimlerin ilkinde Iowa'daki oylamayı eski Başkan Donald Trump beklendiği gibi açık ara farkla önde bitirmişti.

Eski başkan, partisinin adaylığı için yarıştığı diğer adayların toplamından daha fazla oy alırken, Iowa'daki 99 seçim bölgesinin 98'ini kazandığı görülmüştü.

TRUMP’IN ADAYLIĞI KESİNLEŞTİ Mİ?

Iowa’da ön seçimi dördüncü sırada bitiren ve oyların yaklaşık yüzde 8'ini alan Vivek Ramaswamy de adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Ramaswamy’nin seçmeninin ikinci tercihi Trump olarak çıkıyordu. Bu da Trump'ın şansının daha da yükseldiği anlamına geliyor.

IOWA SEÇİMLERİ TRUMP İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

ABD'de ön seçimler, iki farklı türde yapılıyor. Bunlardan ilki, eyalet düzeyinde yapılan ve "caucus" adı verilen parti toplantıları.

Iowa'da da ön seçim parti toplantısı şeklinde düzenleniyor ve Cumhuriyetçi Parti açısından adayların, seçim yarışında ivme yakalaması anlamında etkili olabilir.

Ön seçimler, yazın yapılacak kongre için her eyaletin kaç delege göndereceğini belirleyecek.

Bir aday adayının, adaylığı elde edebilmesi için toplamda 2400'den fazla delegeden en az 1215'ine ihtiyacı var. Iowa’nın delege sayısı ise 40.

Onlarca eyaletteki Cumhuriyetçi seçmen tercihini Mart ayındaki, “Süper Salı” olarak adlandırılan günde yapacak.

AB, İsrail’e saldırısı sebebiyle İran'a yönelik yaptırımları genişletecek AB, İsrail’e saldırısı sebebiyle İran'a yönelik yaptırımları genişletecek

Cumhuriyetçilerin nihai adayı ise Temmuz ayında yapılacak parti kongresinde belirlenecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ