Murat Kurum'un açıklamalarından satır başları:

İstanbullular İBB'den hangi hizmetleri bekliyor, onları dinliyoruz. Gittiğimiz her yerde büyük bir coşkuyla karşılaşıyoruz. İstanbullular bize söylüyor, "İstanbul'da değişim zamanı geldi" diyor. 

On binlerce İstanbullu ile bir araya geldim ve bir kez bile tepkili tavır görmedim. Biz Mayıs seçimlerinde de o sevgiyi gördük. "Biz 31 Mart'ta artık İstanbul ile ilgilenen bir yönetim istiyoruz" diyorlar. 

Erdal Beşikçioğlu: Borçsuz bir belediye aldığımız için şanslıyız Erdal Beşikçioğlu: Borçsuz bir belediye aldığımız için şanslıyız

Biz 31 Mart akşamı İstanbulluların başkanı olmaya talip değiliz, İstanbulluların kardeşi olmaya talibiz. Biz milletimizin zor anında yanında olarak, her anını bizimle eksiksiz yaşaması için çalıştık. Evin evladı, kardeşi, muradı olmak istiyoruz. 

İMAMOĞLU'NUN AÇIKLAMALARINA YANIT

Öncelikle biz hep söylüyoruz, İstanbulluları ilgilendirmeyen konuların içerisinde olmayacağız. Biz sadece İstanbul'a odaklanacağız. 25 yıllık birikimimizle birlikte 'Şimdi İstanbul' diyoruz. Bu anlayışı bir kere her yerde sergileyeceğiz. Biz boş zamanlarında belediyeye uğrayan bir yönetimin bizi takdir etmesini beklemiyoruz. Bu projelerden faydalanabilir miyiz diyorlar. 1 Nisan'da biz görevi devraldığımızda milletimiz bu hizmetlerden yararlanacak. Son 5 yılda 650 bin konut yapıldı da biz görmedik mi? Metroyu iki katına çıkardılar da, biz görmedik mi? Biz sadece İstanbul'un meselelerine odaklanacağız. 

Mevcut yönetim İstanbulluların sorunu dışında başka her şeyle ilgilendikleri için bizi anlayamaz. Biz net bir şekilde onlar ne derlerse desinler, gerektiğinde cevaplarını da veririz, onun dışında İstanbul için uğraşacağız. 

İSTANBUL'UN TRAFİK SORUNU

İstanbullunun trafikte geçirdiği süre 64 dakika. Biz bunu 39 dakikaya düşüreceğiz. Bunların hepsi, bilimsel verilere dayalı bir şekilde bilim insanlarıyla çalışıldı. 3 ayda 180 bin konut deprem bölgesinde yapıldı. İsterseniz yaparsınız. Dertli iseniz yaparsınız. Biz bilim insanlarıyla bu çalışmaları aylardır yapıyoruz. Geleceği öngörerek yatırım yapmak zorundasınız. Metro çalışmalarına hafriyat dökerek bunu yapamazsınız. Yüzde 72 olan karayolunu azaltıp toplu ulaşım miktarını artırmalıyız. Ulaşım eğilimine baktığınızda Deniz yolu yüzde 2 seviyesinde, raylı sistem yüzde 26 karayolu 72. 2029 hedefimiz; yüzde 60 karayoluna düşürmek, raylı sistemi yüzde 37'ye çıkarmak deniz yolunu ise yüzde 3'e çıkarmak. 2034'te ise deniz yolunu iki katın çıkarmak ve raylı sistemi yüzde 48'e çıkarmak. Raylı sistemleri ilk 5 yılda 2 katına çıkaracağız. 2034'te 1004 km'ye çıkaracağız. Bunu yapabilmeniz için liyakatlı kadronuz olması lazım. Biz 79 bin personelle vermişiz, bu sayı 93 bin çıkmış. 53 bin kişi işe girmiş çıkmış. Bu insanların hepsi kötü mü? Siz bu insanları işten çıkarıyorsunuz.

"10.YILIN SONUNDA METROBÜS HATTINA GEREK KALMAYACAK"

İlk olarak Yenikapı-İncirli-Sefaköy metrosunu yapacağız. Burada hiç metro yok şu an. Böylelikle trafiği rahatlatacağız. İkinci olarak Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü metrosu yapacağız. Bu hatta da büyük bir beklenti var. TÜYAP'a kadar gidecek. Bu hatların entegresini de düşünüyoruz. Şu an 328 kilometre metro hattı var. Bunu ilk 5 yılda 2 katına çıkaracağız. Üçüncü olarak İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme metrosunu yapacağız. Metrobüste 800 bin İstanbullu seyahat ediyor. Bu bir çiledir. Bu hat metrobüse destek hattı. 10. yılın sonunda metrobüs hattına gerek kalmayacak. Dördüncü olarak Sultanbeyli-Kurtköy metro hattını yapacağız.

"BİZ HEP SÖZÜMÜZÜ TUTTUK"

Raylı hattı 328'den 650 kilometreye çıkaracağız. Ben bu taahhüt ettiğim işleri yapamazsam bir daha İBB başkanlığına aday da olmak istemiyorum. Ben verdiğim sözleri tutan bir kişiyim. 3 ayda 180 bin konutun inşasına başladık. Biz milletimizin zor gününde yanında olduk. Dolayısıyla ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz. Biz hep sözümüzü tuttuk. İlk 5 yolda trafikteki yoğunluğu azaltacağız, 2034'te ise İstanbul'da trafik gündem olmaktan çıkacak.

İKİ YAKAYA İKİ BÜYÜK TÜNEL

Avrupa ve Anadolu yakasına iki büyük tünel projemiz var. Avrupa'ya 88, Anadolu'ya 34 kilometrelik tüneler olacak. Dolmabahçe ve Kilyos arasında 2 proje ile birlikte Büyükdere Caddesi'ndeki sıkıntıyı aktarıyoruz, yükünü azaltıyoruz. Buradaki eziyete katlanmak zorunda bırakmıyoruz. Bir örümcek ağı gibi bu tünelleri birbirine bağlıyoruz. Bu projelerin hepsi bizim için hayati öneme sahip. Bu Kilyos Sarıyer'deki tüneli iptal ettiler, durdurdular. Yaptığımız işi bile devam ettiremediler. Yenisahra-Bostancı etabı var. Alternatif bir yol olacak. Kadıköy'den vatandaşlarımız Bostancı sahiline ulaşabilecek.

2034 yılında Anadolu Yakasında yapacağız bir hat bu. Hafta sonları buraya gitmek bir çileye dönüyor. Sahil yoluna alternatif bir tüneli Üsküdar'dan Çubuklu'ya E-5 ve TEM'e alternatif olarak yapıyor olacağız. 5 yılda 47,5 km tünel yapacağız.

"İSTANBUL'UN NÜFUSU SABİT KALSIN İSTİYORUZ"

Biz İstanbul'un nüfusunun daha fazla artmasını istemiyoruz. Marmara bütününde biz bu konuyu ele alacağız. İstanbul'un nüfusu sabit kalsın istiyoruz. Ancak turist daha çok gelsin, rahat etsin istiyoruz. İstanbul'u turizmin, ekonominin merkezi olan, okuyan gençlerimizin huzurlu hissettiği bir şehir olsun istiyoruz.  Bu bakış açısıyla düşünüyoruz. Bunun dışında kavşak projelerimiz var. Mahmutbey kavşağı var. Orası çileye dönüşmüş. Vatandaşlarımızın bu sorunlarını hızlı şekilde çözeceğiz. İstanbul'dan memleketine gitmek isteyen büyüklerimizi teşvik edecek projelerimiz de olacak. Biz Kağıthane'de oturuyoruz. Bunu bütüncül yaklaşımla çözeceğiz. Göztepe'den Çayırova'ya kadar e5'in yol düzenlemesini yapacağız. Otopark da ciddi sorun. 5 yılda 250 bin otopark yapalım istiyoruz.

Editör: Enes Kılıç