Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Aloe Vera Jeli Evde Nasıl Yapılır?

Aloe Veranın faydaları neler hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda Aloe Vera hakkında bilinmesi gerekenleri öğreneceğiz. İşte Aloe Veranın etkileyici faydaları...

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Aloe Vera Jeli Evde Nasıl Yapılır?

Aloe Vera bitkisinin faydaları, cilt bakımından, solunum yolları tedavilerine kadar pek çok sağlık alanını kapsamaktadır. Aloe Veranın faydaları, şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ciltte oluşan yaraların tedavi edilmesinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Jel kıvamına getirilerek kullanılması, ilaç etkisini göstermektedir.
  • Ciltte oluşan akne ve siyah nokta gibi oluşumların giderilmesine yardımcı olan önemli bir cilt bakım ürünü olarak bilinmektedir.
  • Diş eti hastalıklarının giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda diş çürümelerini önlediği ve ağız kokularını giderdiği bilinmektedir.
  • Kabızlık sorununa etkili bir çözümdür. Düzenli kullanılması halinde kabızlık sorununu tamamen ortadan kaldırmaktadır.
  • Saç derisini düzenlemekte ve beraberinde saç köklerinde güçlendirici bir etki oluşturmaktadır. Bu nedenle saç dökülmelerinde kullanılan bir bitkidir.
  • Mide rahatsızlıkları içerisinden özellikle mide yanması gibi sorunların da anlık çözümüne destek olmaktadır.
  • Ağız içerisinde oluşan farklı yaraların tedavi edilmesinde doğrudan uygulanabilmektedir.

Aloe Veranın Cilt için Doğru Uygulaması Nasıl Yapılır?

Aloe Veranın cilt için doğru uygulaması, öncelikle cilt tipinin doğru tanınması ile yapılmaktadır. Cilt tipinin çok yağlı olması durumunda daha az miktarda kullanılması gerekirken, kuru ciltlerde daha fazla miktarda kullanılması da mümkün olmaktadır.

Cilt yüzeyine uygulanmadan önce Aloe Vera bitkisinden elde edilen sıvının jel hale getirilmesi için biraz bekletilmesi gerekmektedir. Jel halindeki uygulaması daha kolay olmakta ve cilt yüzeyinden emilimi daha kolay olmaktadır.

Cilt için uygulama yapılırken boyun bölgesine de jelin sürülmesi önerilmektedir. Özellikle boyun bölgesinde akne oluşumu devam edenler için etkili bir çözüm yolu olarak kullanılabilmektedir.

Saç Bakımı İçin Aloe Vera Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Saç derisi için Aloe Vera kullanımı, öncelikli olarak şampuan ya da sabun şeklinde temizleme ürünü olarak tercih edilmelidir. Temizliğinin yapılmasından sonra saç bakım maskesi olarak da Aloe Vera kullanılabilmektedir.

Aloe Veranın faydaları arasında en çok bilinen saç dökülmelerini durdurma etkisi, şampuan ve maskelerin bir arada kullanılması ile mümkün olmalıdır. Maske uygulaması haftada en fazla iki defa yapılırken, şampuan uygulamalarının her duşta tercih edilmesi gerekmektedir.

Aloe Vera, saç kremi olarak kullanıldığında ise saça parlaklık veren bir etki sunmaktadır. Fakat saç kremi ürünleri tercih edilirken Aloe Vera özünün yanı sıra farklı kimyasallar olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aloe Vera Suyu Nasıl Tüketilmelidir?

Aloe Vera suyunun tüketimi, faydalarından yararlanma yöntemlerinden birisidir. Suyu yapılırken, uygun koşullarda yapraklarının iyice ezilerek suya dönüştürülmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle etkisi de oldukça yoğun bir şekilde alınabilmektedir.

Aloe Vera suyu etkili bir besin olması nedeniyle günde bir bardaktan fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Bir bardaklık tüketiminin ise tok karnına olması, etkisinin arttırılması açısından oldukça önemlidir.

Aloe Vera suyu, normal içme suyu ile karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Bunun için jel elde edilmesinin ardından bir bardak suya bu jelin eklenmesi ve çözülene kadar karıştırılması gerekmektedir.

Aloe Vera Jeli Evde Nasıl Yapılır?

Aloe Vera jelinin evde yapılması, öncelikle bir Aloe Vera bitkisinin yetiştirilmesi ile mümkün olmaktadır. Büyümekte olan bu bitkinin yapraklarını kullanılarak hem suyu hem de jeli elde edilebilmektedir.

Yaprakların içerisinde bulunan sıvı ilk çıkarıldığında jel kıvamında bulunmaktadır. Bu nedenle her kullanım için ayrı bir yapraktan taze olarak jel elde edilmesi mümkündür. Fakat kullanım öncesinde jelin biraz bekletilerek katı kıvama getirilmesi kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Aloe Veranın faydaları, jel olarak ya da su olarak kullanımında aynı etkiyi gösterebilmektedir. Önemli olan doğru ölçülerde ve istikrarlı olarak kullanılması olarak bilinmektedir.

Faydalı Bilgiler - Faydaları Bol Besinler - Sağlıklı Haberler

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri