Pınar KARAHAN/ÖZEL

Altın gününde ilk alanlar ile son alanlar arasındaki fark

Türkiye'de bir gelenek haline gelen ve uzun yıllardır devam eden her ay altın günü kimde ise onda toplanılıp kişi sayısına göre altın günleri düzenleniyordu.

Oslo-İstanbul seferleri başlıyor Oslo-İstanbul seferleri başlıyor

Fakat kasım ayı başında 1800 lira civarında alından gram altının fiyatı ay sonunda iki bin liraya yükselince ilk altın alan ile son altın alan arasında fark olunca altın günü düzenleyenler arasında adaletsizlik oluştu.

Altın fiyatlarındaki artış altın günlerini baltaladı

Kasım ayı başında 1800 lira civarı olan gram altının satış fiyatı, Aralık ayının aynı günlerinde 1950 liraya kadar kadar yükseldi. Bu artış, altın günlerini düzenleyen kişiler için büyük bir maliyet oluşturmaya başladı.

Altın yerine TL günleri başladı

Altın fiyatlarının artması nedeniyle altın günlerine alternatif olarak TL günleri yapılmaya başlandı. Türk lirası ile devam eden altın günü gelenekleri, eski günlerine altının düşmesi ile tekrar gelinmesi bekleniyor. 

Türk geleneklerinin önemli bir parçası olan altın günleri, gram altının rekor tazelemesi ile birlikte zor günler geçiriyor. Altın fiyatlarının düşmesi, altın günlerini kurtarabilir. Ancak, altın fiyatlarının ne zaman düşeceği belirsiz. Bu nedenle, altın günlerine ilginin bir süre daha düşük kalması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi