Altının gram fiyatı, 18 Kasım 2023 Cuma günü güne yükselişle başladı. Altının ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, şu sıralarda 1.832 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 3.150 lira, Cumhuriyet altını da 12.790 liradan satılıyor.

Analistler, ABD ekonomisinde artan yavaşlama sinyallerinin resesyona dönüşüp dönüşmeyeceğine yönelik endişelerle varlık fiyatlarındaki oynaklığın arttığını ifade ediyor. ABD'de dün açıklanan verilerin iş gücü piyasasında yumuşamanın devam ettiğini gösterdiğini vurgulayan analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilanı için erken olduğuna ilişkin yönlendirmelerinin piyasaların yön bulmasını zorlaştırdığını belirtiyor.

Analistler, günün geri kalanında yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Avro Bölgesi'nde enflasyon, ABD'de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verilerinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da yatırımcıların odağında bulunmaya devam ettiğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.990 ve 2.000 seviyelerinin direnç, 1.970 ve 1.950 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, TRT World Forum 2023'te konuştu Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, TRT World Forum 2023'te konuştu

Altın fiyatlarında önümüzdeki günlerde izlenecek gelişmeler

ABD ekonomisinde yavaşlama sinyallerinin resesyona dönüşmesi durumunda, Fed'in faiz artırımında daha temkinli davranabileceği ve varlık alım programını daha erken sonlandırabileceği beklentisi, altın fiyatlarında yükseliş eğilimini destekleyebilir.

Ancak, enflasyonda düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda, Fed'in faiz artırımını sürdürerek enflasyonu kontrol altına almaya çalışacağı beklentisi, altın fiyatlarında baskı yaratabilir.

Öte yandan, küresel ekonomide yaşanan belirsizlikler ve jeopolitik riskler, güvenli liman olarak görülen altın fiyatlarında talebi artırabilir.

Bu gelişmeler doğrultusunda, altın fiyatlarında önümüzdeki günlerde dalgalı bir seyir izlenebileceği öngörülüyor.