31 Ocak 2024 Çarşamba günü piyasalarda altın yükseliş gösterirken, dolar yatay seyrediyor. Euro’da dolar karşısında zayıfladı.

Altın fiyatları güne yükselişle başladı ve altının gram fiyatı 1988 liraya ulaştı. Bu, dünkü kapanış fiyatına göre %0,22'lik bir artış anlamına geliyor.

Çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını ise 13 bin 570 liradan satılıyor.

Altın fiyatındaki bu yükselişin arkasında:

·        ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri beklenenden daha uzun süre sabit tutabileceğine yönelik artan beklentiler

·        Emtia fiyatlarındaki oynaklık

·        ABD'de ekonominin beklenenden daha iyi performans göstermesi

Dolar/TL kuru ise bugün yatay seyrediyor ve 30,3570 seviyesinden işlem görüyor. Bu, dünki kapanış fiyatına göre oldukça yakın bir seviye.

Dolar kurunun yatay seyretmesinin arkasında:

·        Fed'in faiz kararı ve toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalara yönelik yatırımcıların beklentisi

 Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,3 azalışla 32,8440'tan, sterlin/TL yüzde 0,3 değer kaybıyla 38,4650'den satılıyor.

Daha önce böylesi olmadı! Türkiye'ye yılın sürprizi Polonya'dan Daha önce böylesi olmadı! Türkiye'ye yılın sürprizi Polonya'dan

Dolar endeksi ise şu sıralarda yüzde 0,2 artışla 103,6 puan seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı ve toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaların yatırımcıların odağına yerleştiğini söylüyor.

Analistler, Fed'in faiz kararı ve Powell'ın açıklamaları ile Almanya'da enflasyon ve ABD'de ADP özel sektör istihdamı başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirtiyor.

Analistler, bugün Fed'in faiz kararı ve Powell'ın açıklamalarının yatırımcıların odağında olacağını ve bu gelişmelerin altın ve dolar kurunu etkileyebileceğini belirtiyor.

Muhabir: Pınar KARAHAN