DEMET İLCE / MUHABİR

Amazon, 16 Kasım 2023'te Hyundai ile e-ticaret devinin web sitesinde araba satmasını sağlayacak bir ortaklık yaptığını duyurdu.

Amazon, kitap satmaya başlayan çevrimiçi perakende devi için yeni ve önemli bir ürün kategorisine işaret ederek, web sitesinde araba satışına başlama planlarını duyurdu.

E-ticaret firması Perşembe günü yaptığı açıklamada, 2024'ün ikinci yarısında ABD'de araç satışlarına başlayacağını ve yerel otomobil satıcılarının kendi sitesinde müşterilere doğrudan satış yapmasına olanak tanıyacağını söyledi.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai ile yapılan ortak duyuruda iki şirket, Amazon'un Hyundai araçları sunmaya başlayacağını söyledi.

Buna karşılık Hyundai, Amazon'un bulut bilişim birimi AWS'yi tercih ettiği bulut sağlayıcısı olarak adlandıracak ve yeni nesil araçlarını Amazon'un popüler ses asistanı Alexa ile entegre edecek.

Amazon'a göre amaç, müşterilerin çevrimiçi olarak yeni bir araba satın almasını ve onu yerel bayilerinden teslim almasını veya teslim etmesini sağlamak.

Amazon, programa kaç bayinin katılacağını veya ABD genelindeki müşterilerin alışveriş yapıp yapamayacağını söylemedi.

Bir Amazon sözcüsü, şirketin Hyundai franchise bayileriyle başlaması ve gelecek yılın sonlarında başlatılması beklenen programı oluştururken daha fazla ayrıntı yayınlayacağını söyledi.

Amazon şu anda araç ekipmanlarını çevrimiçi olarak satıyor ve satın almak isteyebilecekleri farklı araba türlerini araştırmak isteyen tüketiciler için bir showroom sunuyor. Ancak tüketiciler platformu üzerinden doğrudan araç satın alamıyor.

Duyuru, Amazon'un güçlü lobi faaliyetlerine ve ağır devlet düzenlemelerine sahip bir sektördeki bayiler aracılığıyla ayak izini büyütme hedefini gösteriyor.

Neredeyse tüm eyaletler, otomobil üreticilerinin kendi franchise bayi ağlarını baltalamamasını sağlamak için üreticilerin araçlarını bayiler aracılığıyla satmalarını şart koşuyor.

Teknoloji zaman mı kazandırıyor, zamanımızı mı çalıyor? Teknoloji zaman mı kazandırıyor, zamanımızı mı çalıyor?

Amazon, vizyonuna rağmen, platformunda bu kadar büyük bir satın alma işlemi yapmaktan çekinen tüketicileri ikna etmekte zorluklarla karşılaşabilir.

Bir Amazon sözcüsü yaptığı açıklamada, müşterilerin giderek daha fazla çevrimiçi araç satın aldığını ve şirketin bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olmak için araba satın alma sürecine "şeffaflık katan bir dizi çözüm" sunacağını söyledi.

En son hamle, Amazon'un iade edilen ürünlerdeki geri ödemelerle ilgili başka bir toplu davayla karşı karşıya kalmasıyla birlikte geldi; davacılar, perakendeciyi iade edilen ürünler için para iadesi yapmamakla suçladı.

Dava bu hafta Amazon'un memleketi Seattle'daki federal mahkemede açıldı.