Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

2015’in “Z” raporu

2015’in “Z” raporu

2015’te Türkiye’de yapılan iki seçim, ekonominin seyrini de etkiledi. 7 Haziran’da sandıktan çıkan koalisyon sonucu seçim hükümetinin yolunu açtı. Ortaya çıkan siyasi belirsizlik ve Temmuz ayında başlayan terör saldırıları piyasalara zarar verdi. 1 Kasım’da sandıktan tek parti iktidarının çıkmasıyla ekonomi normal seyrine dönmeye başladı.

Seçimler, siyasi krizler, terör saldırıları, iç savaşlar ve doğal afetler 2015’i diken üzerinde yaşanan geldikleri bol bir sene getirdi.
2015’de ekonomi yönetimi birkaç kez el değiştirdi. Yılın ilk döneminde ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yerine seçim hükümetinde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz getirildi. 1 Kasım seçimleri ile bu görev Gaziantep milletvekili Mehmet Şimşek’in oldu.
2013-2015 yıllarında Denizli milletvekili olan Nihat Zeybekci, 1 Kasım’ın ardından yerini Kayseri milletvekili Mustafa Elitaş’a bıraktı. Maliye Bakanlığı görevini 2009’dan beri yürüten Mehmet Şimşek ise koltuğunu AK Parti Bayburt milletvekili Naci Ağbal’a bıraktı.
Enflasyon rakamları 2015 yılı boyunca 7.24 – 8.10 arasında dalgalı bir seyir izledi.
İşsizlikte yılın rekoru yüzde 11.3 ile Ocak’ta kırıldı. En düşük işsizlik rakamı yüzde 9.3 ile Mayıs’ta gerçekleşti.
Aralık’ta açıklanan yüzde 4’lük üçüncü çeyrek büyüme rakamı piyasaların seyrini olumlu etkiledi.
Tüketici Güven Endeksi Ağustos’ta 62.4 ile 2008 krizinden bu yana en düşük seviyesine geriledi. Kasım’da 77.1’e yükselen endeks 19 ayın zirvesine çıkmış oldu. Aralık’ta 73.5’e geriledi.

ARALIK

Merkez Bankası Şubat’ta politika faiz oranını yüzde 7,75’ten yüzde 7,50’ye indirdi.Cari açık, özellikle petroldeki düşüşün sürmesiyle iyileşti. Yıllık cari açık 38.1 milyar dolarla son 5 yılın en düşük seviyeye çıktı.
20 Ocak’ta Borsa İstanbul ve Londra Borsası Grubu arasında stratejik ortaklık anlaşması imzalandı.
Borsa İstanbul 30 Kasım’da Nasdaq işbirliğiyle geliştirilen BISTECH sistemi ile tek seansa geçti. BISTECH, ilk etapta hisse senedi piyasalarında, işlem sisteminde ve takas sisteminde devreye alındı.

DÜNYA EKONOMİK FORUMU

21 Ocak’ta Davos’ta başlayan Dünya Ekonomik Forumu’nun ilk gün konusu petrol fiyatları ve deflasyon oldu.
Ocak ayı, KDV’nin yüzde 1’e indirilmesiyle sona erdi.

BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ PROJESİ

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin maliyeti 3,5 milyar dolar olarak hesaplandı. Aralık’ta yapılan ihaleye 12 firma teklif verdi.

TANAP’IN TEMELİ ATILDI

Güney Doğalgaz Koridoru olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin temeli 17 Mart’ta atıldı.

PETROL ARANACAK

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kandil dağı eteklerinde Hindırın ve Çoman sahalarında petrol aranacağını duyurdu. Yerli sismik araştırma gemisi “TURKUAZ” denize indirildi.

ULUSLARARASI TİCARİ İLİŞKİLERİN AYI

Nisan’da Türkiye ile Japonya arasında nükleer santral yapımı ve nükleer güç sanayisinin geliştirilmesini öngören anlaşma yürürlüğe girdi.
Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin temeli atıldı.

BM’NİN EKONOMİ RAPORU

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı 2015 Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentileri Yarıyıl Raporu’nda 2016 büyüme beklentisinin 3,1 olarak belirlendi. BM raporunda, Türkiye’nin düşük petrol fiyatı ve döviz kurundan yararlanarak dış ticaret açığını azaltıp büyümesini sürdüreceği öngörüldü.

SİYASİ İKTİDARSIZLIK EKONOMİYİ ÇÖKERTTİ

7 Haziran seçimlerinin getirdiği siyasi belirsizlik nedeniyle piyasalar dip noktaları gördü.

EKONOMİYİ TERÖR VURDU

Temmuz’da başlayan terör olayları ekonomiyi vurdu. 20 Temmuz’daki Suruç katliamı piyasaları çökertti. Borsa İstanbul dip yaptı, Türk Lirası döviz kurları karşısında değer kaybetti.

HAZİNEYE 4.5G DOPİNGİ

4.5G teknolojisinin frekans ihalesi Ağustos’ta sona erdi. Toplam teklif 3 milyar 356 milyon 112 bin 643 Euro teklif verildi.
Sanayi üretimindeki yüzde 7,2’lik sürprizle Ocak 2014’ten bu yana en yüksek artış yaşandı.

DOLAR’DA TARİHİ REKOR

Ocak ayına 2.33 seviyelerinden giriş yapan Dolar, Eylül’de tarihi rekorunu kırdı. Bayram tatilinde sadece uluslararası piyasalarda işlem gören Dolar, 3,07 TL’ye ulaşarak zirveye yerleşti.
Yeni Orta Vadeli Programında ekonomik hedeflerde revizyona gidildi. Yeni OVP’de, 2015-2017 dönemini kapsayan OVP’de büyüme rakamı yüzde 3’e çekilirken, Enflasyon beklentisi 2016 için yüzde 6,5’e çıkarıldı.
Asrın Projesi olan Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi açıldı. Proje ile KKTC’ye Türkiye’den yılda 75 milyon metreküp su iletilecek.

YERLİ OTOMOBİL GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü görücüye çıkardı. Halktan tam not alan yerli otomobilin ilk filo üretiminin 2016’da yapılacağı müjdelendi.

TÜRKİYE HÜKÜMETİNE KAVUŞTU

1 Kasım genel seçimi ile tek başına iktidar olan AK Parti ile Türkiye’nin yaşadığı kısa süreli çöküş bitti. BIST 100 endeksi rekor seviyedeki işlem hacmi ile yüzde 5,40 yükselirken, şirketlerin toplam piyasa değeri de 1 günde 30 milyar lira arttı.

DÜNYA LİDERLERİ TÜRKİYE’DE

G20 Liderler Zirvesi’nde organizasyonu ve dönem başkanlığıyla büyük başarı sağlayan Türkiye, zirvede ekonomi açısından önemli işbirliklerine imza attı. Sadece Çin, Singapur, Japonya ve Rusya ile varılan mutabakatın ticari boyutu 215 milyar doların üzerine çıktı.

RUS UÇAĞI KRİZİ

24 Kasım sabahı sınır ihlali yapan Rus uçağı düşürüldü, piyasalar alt üst oldu.
Aynı gün Başbakan Ahmet Davutoğlu 64. Hükümetin Bakanlar Kurulunu açıkladı. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısının Mehmet Şimşek olması piyasalarda kısa süreli olumlu algılansa da düşürülen uçak piyasalardaki etkisini sürdürdü.
Katar ile LNG anlaşması yapıldı, İran ve Azerbaycan’dan alınan doğalgaz miktarının artırılması gündeme geldi. Azerbaycan’dan doğalgaz sevkiyatında yüzde 40 indirim yapılacağı müjdesi geldi.
Akkuyu Nükleer Projesi’ni iptal etmeyen Rusya ile karşılıklı olarak, Türk Akımı Projesinin kolu olan Mavi Akım donduruldu.

2016 EYLEM PLANI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’nında önemli reformların sözü verildi.

AB’DEN TÜRKİYE’YE DESTEK

AB Komisyonu, aday ülkelerde reformların ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi için destek paketini kabul etti. Türkiye’nin mali destek miktarı 255,1 Milyon Euro oldu. Ayrıca AB, Türkiye’de bulunan Suriyeli muhacirleri desteklemek için 3 milyar Euro mali kaynak ayırdı.

TÜRKİYE-AB MÜZAKERELERİ

1963 yılında başlayan Avrupa Birliği üyeliğinde de büyük bir aşama kaydedildi. 2 yıldır açılması beklenen 17. Ekonomik ve Parasal Politika faslı açıldı.

10 YIL SONRA BİR İLK

ABD Merkez Bankası Fed 10 yılın ardından ilk kez faz artırdı. 25 baz puanlık faiz artışı piyasalara tahmin edilenin aksine olumlu yansıdı.

PETROLÜN LANETİ

Küresel piyasaların yaklaşan tehlikesi petrol, piyasaları yıl boyunca olumsuz etkiledi. Petrol fiyatlarının düşmesi Türkiye’de zaman zaman akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansıdı.

Etiketler