Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

2016’da dünya bunları konuşacak

2016’da dünya bunları konuşacak

Suriye’deki iç savaş, DAEŞ sorunu, Ortadoğu’daki gelişmeler ve terör olaylarının 2016’da da dünya gündeminin ön sıralarında yer alması bekleniyor. Ancak dünya, 2016’da önemli seçimlere de sahne olacak. ABD yeni başkanını seçerken, Birleşmiş Milletler’de de Genel Sekreter Ban Ki-mun’un dönemi sona erecek.

BM İnsani Zirvesi

Bölgesinin en önemli aktörlerinden biri kabul edilen Türkiye, yeni yılda önemli uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapacak.
BM Dünya İnsani Zirvesi, 23-24 Mayıs’ta İstanbul’da toplanacak. Uluslararası insani hukuk, insani müdahale ve yardımlar alanında geleceğin gündemini belirleyecek zirvenin aynı zamanda bu alanda uluslararası hukuku ve uygulamayı güçlendirici norm oluşturması hedefleniyor. BM Genel Sekreteri Ban, zirvenin İstanbul’da yapılmasına karar verilmesinde, İstanbul’un tarihsel özelliklerinin ve lojistik yeteneklerinin yanı sıra Türkiye’nin özellikle insani alanda uluslararası, bölgesel ve ulusal düzeyde sağladığı önemli katkıların rol oynadığını vurgulamıştı.

Türkiye’nin AB süreci

Türkiye ile AB arasındaki üyelik görüşmeleri, 2016’da devam edecek. 17. faslın 14 Aralık’ta açılmasının ardından geriye kalan, “enerji”, “yargı ve temel haklar”, “özgürlük, adalet ve güvenlik”, “eğitim ve kültür” ve “dış, güvenlik ve savunma politikaları” olmak üzere 5 faslın açılması konusunda AB ile müzakereler sürecek.
Geri Kabul Anlaşması’nın haziran ayında devreye girmesi, vize muafiyetinin ise ekim ayında başlaması öngörülüyor.
Türkiye-AB Ortak Eylem Planı’nın hayata geçirilmesiyle göç krizine çözüm aranacak. AB’nin plan çerçevesinde sığınmacılara sağlayacağı 3 milyar avroluk katkı bekleniyor.

Kıbrıs 2016’da masada

KKTC’de Mustafa Akıncı’nın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından mayıs ayında yeniden başlayan Kıbrıs müzakereleri, 2016 yılından çözüm bekliyor. Mayıs ayından bu yana birçok kez bir araya gelen Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, 2016’nın çözüm yılı olacağından umutlu. Liderler, 7, 14 ve 29 Ocak’ta yeniden görüşecek.
Müzakere masasında tarafların anlaşmaya varması halinde Kıbrıs’ta referandum yapılması olası gözüküyor. Liderler, Güney Kıbrıs Rum kesiminde mayısta yapılacak genel seçim öncesi referanduma gitmek istiyor. Referandumun ilkbahara yetişmemesi durumunda sonbaharda yapılması öngörülüyor.

İsrail ile görüşmeler

Abluka altındaki Gazze’ye yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisinin 31 Mayıs 2010’da uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına maruz kalması ve olayda 10 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından bozulan ikili ilişkilerin, Türkiye’nin daha önce duyurduğu çerçevede normalleşmesi için taraflar arasındaki görüşmeler devam edecek.

2016’nın ateşli gündemi Suriye

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’de beşinci yılına giren ve 250 binden fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden olan iç savaşı sona erdirmek amacıyla 18 Aralık’ta siyasi geçişe ilişkin somut takvim öneren ilk kararını oy birliğiyle kabul etmesi, bölge için umut kaynağı oldu.
Suriye, iç savaşın beşinci yılında, rejim güçleri, ılımlı muhalifler, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD ve DAEŞ arasında fiilen dörde bölünmüş durumda.
İran, rejim ordusuna kara gücü takviyesinde bulunurken, Rusya 30 Eylül’de ülkede “terörle mücadele” bahanesiyle hava saldırıları düzenlemeye başladı. Ancak Esed rejimi, Rusya’nın havadan, İran’ın karadan desteğine rağmen topraklarının yaklaşık yüzde 16’sını kaybetti. Terör örgütü DAEŞ ise kontrol ettiği toprakların yüzde 14’ünü yitirirken, PYD’nin kontrolündeki bölge ise üç katına çıktı.
Rusya’nın hava saldırılarının terörist unsurları değil, ılımlı muhalifleri ve sivilleri hedef aldığının kısa sürede anlaşılması üzerine de Kremlin yönetimi, Batı’nın eleştiri oklarının hedefi oldu. Rejim ve muhalifler arasında başlayacak müzakerelerde rejimi masaya olabildiğince güçlü oturma niyetindeki Rusya, eleştirilere rağmen saldırılarını sürdürdü.
Rusya diğer yandan da Suriye’deki krizin siyasi çözümü için diplomatik çabalarına da hız verdi. Esed rejimine yakın “sözde muhalif” gruplar, ocak ve mayıs aylarında Kremlin’in davetiyle Moskova’da toplandı. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry arasında 23 Ekim’de Viyana’daki toplantıyı, 30 Ekim’de birinci, 14 Kasım’da ikinci Viyana görüşmeleri izledi. Uluslararası Suriye Destek Grubu çatısı altında Türkiye’nin de dahil olduğu 17 ülkenin katılımıyla toplantıların üçüncüsü 18 Aralık’ta New York’ta yapıldı. Toplantılardan elde edilen sonuç, BMGK’da oylanarak, karara dönüştü.

ABD, 2016’da başkanını seçecek

ABD’de 2016 yılında en önemli gündem maddesi başkanlık seçimleri olacak.
Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin başkan adaylarının belirlemek için şubat ayından başlayarak ön seçimlerin yapılacağı ülkede, başkanlık koltuğuna kimin oturacağı 8 Kasım’da belli olacak.
Irak ve Suriye’de DAEŞ ile mücadelede uluslararası koalisyona başkanlık yapan ABD’de terörle mücadele konusu gelecek yıl da hem yönetimin gündeminde hem de başkan adaylarının kampanyalarında geniş yer bulacak.
Suriyeli mülteciler konusunda 2015’in son aylarında ülkede başlayan tartışmanın gelecek yıl da sürmesi bekleniyor. ABD yönetimi, gelecek yıl 10 bin Suriyeli mülteciyi ülkeye almaya hazırlanıyor.
Yönetimin geçen yıl İran ile vardığı anlaşma ve Küba ile ilişkileri normalleştirme kararlarının 2016’da yansımalarının olması öngörülüyor. Washington’ın İran’a yönelik yaptırımları kaldırılmaya başlaması, Küba’ya uygulanan ticari yaptırımları devam ettirirken ticari uçuşların başlamasına izin vermesi, beklentiler arasında yer alıyor.

BM’de yeni dönem

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un görev süresi 2016’da sona erecek. BM’nin 9. genel sekreteri, BMGK ve BM Genel Kurulu’nun yürüteceği süreç sonunda seçilecek. Seçim için kesin bir tarih bulunmuyor. BMGK’nın daimi üyelerinin bir aday üzerinde anlaşarak onay için BM Genel Kurulu’na göndermeleri gerekiyor.
BM Genel Sekreteri, teamüllere göre bölgesel gruplar arasında dönüşümlü olarak seçiliyor. Bu gruplar, Asya-Pasifik, Afrika, Doğu Avrupa ile Türkiye’nin de içinde bulunduğu Batı Avrupa ve Diğerleri ile Latin Amerika ve Karayipler.

Çin, tek çocuk politikasına veda ediyor

Çin, 30 yılı aşkın süredir uyguladığı “tek çocuk politikası”nı yeni yılda resmen rafa kaldıracak. Yeni politika, ailelerin iki çocuk sahibi olmasına olanak tanıyor.
Çin’in Tayvan ile olan ilişkilerinde, iki tarafın liderlerinin kasım ayında Singapur’da yaptığı görüşme ile yeni bir sayfa açıldı. Ancak Tayvan’da yaklaşan seçimlerde Ma Ying-jeou’nun tekrar seçilmesi gündemde değil. Tayvan’ın gelecek liderlerinin kim olacağının, Çin-Tayvan ilişkilerinde gelecek adına nasıl bir yol izleneceğinde belirleyici olması bekleniyor.
ABD’nin Güneydoğu Asya’da giderek artan askeri varlığının, Çin’in Japonya, Vietnam ve Filipinler gibi bölge ülkeleriyle yaşadığı kıta sahanlığı problemlerine farklı bir boyut kazandıracağı ifade ediliyor.
Bu arada Çin, G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Zirve, kasım ayında ülkenin doğusundaki Cıciang eyaletinin başkenti Hangcou’da düzenlenecek.

Afganistan, Pakistan ve Hindistan’da 2016

Afganistan, 2016’da yeni hükümetini seçecek ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede tartışılan bir diğer konu ise başkanlık sistemi. Halk Meclisi’nin cumhurbaşkanlığından başkanlık sistemine geçişi kabul etmesi durumunda, halihazırda İcra Heyeti Başkanı olarak görev yapan Abdullah Abdullah başbakan olacak.
Afganistan, DAEŞ ve Taliban saldırılarına karşı mücadele etmeye de devam ediyor. ABD’nin Afganistan Hava Kuvvetleri’ne vereceği 20 savaş uçağının, ordunun elini biraz daha güçlendirmesi bekleniyor.
Afganistan ve Taliban örgütü arasındaki barış görüşmelerinin 2016’da yeniden hız kazanacağı belirtiliyor. Çin ve ABD’nin de dahil olması planlanan görüşmelerin olumlu netice vermemesi halinde, Afganistan’da Taliban saldırılarının süreceğine işaret ediliyor.
Pakistan Talibanı militanlarının Haziran 2014’te Karaçi Havalimanı’na düzenlediği, 29 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırının ardından Pakistan ordusu, militanların sığınaklarının bulunduğu Kuzey Veziristan bölgesine geniş çaplı askeri operasyon başlatmıştı. Devam eden operasyonda 3 bin 400 militan etkisiz hale getirilmişti. “Zarbe Azb” olarak adlandırılan operasyonların önümüzdeki yıl da sürdürülmesi öngörülüyor.
Pakistan’da 2016’da özellikle enerji ve altyapı alanındaki çalışmaların süreceği ifade ediliyor. Çin’in yaklaşık 42 milyar dolara mal olması beklenen Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) yatırımları devam edecek. Söz konusu projeye dair önemli adımların atılacağı önümüzdeki yıl, aynı zamanda Afganistan-Tacikistan-Pakistan arasındaki elektrik hattının da büyük oranda tamamlanması bekleniyor.
Ayrıca, Rusya ile Pakistan arasında imzalanan anlaşmanın ardından yapımına başlanan ve Karaçi ile Lahor arasına döşenecek gaz boru hattı ile ülkenin enerji sorununa bir nebze çözüm bulunmaya çalışılacak. 2,5 milyar dolarlık projenin tamamlanmasının 2017’yi bulması beklenirken, Rusya-Pakistan ilişkilerine de yeni bir boyut kazandırması açısından dikkat çekiyor.
Hindistan ve Pakistan arasındaki ilişkilerde de diyalog kapısının yeniden açılmaya başlandığı gözlemleniyor. İki ülke kapsamlı diyalog sürecini yeniden başlatma konusunda mutabık kalırken, karma diyalog yerine artık öne çıkan tüm konuların tartışılacağı kapsamlı diyaloğa geçileceği duyurulmuştu. Bu kapsamda önümüzdeki yılın iki ülke ilişkilerinde yeni gelişmelere sahne olması bekleniyor. Hindistan-Pakistan diyalog sürecinin barış, güvenlik, Keşmir sorunu, ekonomik ve ticari işbirliği, terörle ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele gibi konuları içermesi öngörülüyor.
Öte yandan, Pakistan ile Hindistan arasında adeta soğuk savaşa dönüşen “nükleer silah” meselesine dair gerginliğin sürmesinden kaynaklanan sorunların önümüzdeki yıl da sıklıkla gündeme gelmesi bekleniyor. ABD’nin Hindistan’ın nükleer silahlanmasına Pakistan’dan daha sıcak bakmasına yönelik medyada yer alan haberler, ABD-Pakistan ilişkilerinin düzeyini belirleyecek dinamiklerden biri olacak gibi duruyor.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!