Son Dakika

2017 NASİPSE DEV PROJELERİN YILI OLACAK -1

Türkiye’nin 2017 yılı dev projelerle dolu bir yıl olacak. Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Santrali, TANAP, 3. havalimanı, Kanal İstanbul ve İstanbul Finans Merkezi projelerinin 2017 yılında ülkedeki büyümenin lokomotifi olması bekleniyor.

2017 NASİPSE DEV PROJELERİN YILI OLACAK -1

MUHAMMED ŞİMŞEK / ANALİZ HABER

Gezi darbesi ile başlayıp 17/25 Aralık yargı darbesine uzanan ardından 15 Temmuz askeri darbesiyle ülkenin geleceğine ket vurmaya çalışan karanlık güçlere inat Türkiye 2017 yılında büyümesine devam edecek.

Bütün darbe girişimlerine ve Türkiye’nin içine sürüklenmek istendiği kaos ortamına rağmen (Diyarbakır’da Çevik Kuvvet emniyet binasına saldırı, Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı, Ankara Gar Saldırısı, Yeşilköy Havalimanı’ndaki sivillere yönelik saldırı, Adana’da valilik otoparkındaki patlama, Kayseri’de çarşı iznindeki askerlere saldırı, Beşiktaş'ta polise saldırı, Karlov suikastı ve Reina saldırısı) geride bıraktığımız 2016 yılında büyümeye devam eden Türkiye’nin ekonomisi dizginlenemeyecek ölçüde atılım yapmaya hazırlanıyor. 250 milyar liralık esnaf desteğinin arkasından geldiği, ekonomik canlılığı sağlamak için belirlenen yeni yıl politikalarının motorunu, yeni yılda da dev projeler oluşturacak.

Öyle ki Türk Akımı, TANAP, Kanal İstanbul, 3. havalimanı, Akkuyu Nükleer Santrali, İstanbul Finans Merkezi gibi projeler 2017’nin dikkat çeken projeleri olacak. Bu projelerin bazılarında somut adımlar atılmaya başlanacak bazılarının ise devam eden çalışmaları tamamlanacak. Örneğin içinde yaşadığımız çağın İpekyolu Projesi olarak nitelendirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin bu yıl içerisinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin, 3’ü (TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 4A, TÜRKSAT 4B) haberleşme, 2’si (GÖKTÜRK-2 ve RASAT) gözlem olmak üzere aktif 5 uydusu bulunuyor. Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin aktif uydu sayısı, askeri istihbarat uydusu GÖKTÜRK-1’in yörüngesine fırlatılmasıyla 6’ya ulaştı.

Ülkenin güvenliği için isitihbarat sağlayacak bu gelişmeyi 2017 yılında devam edecek olan yeni ve milli silah üretimi takip edecek. Bugüne kadar 100 yeni ve yerli milli silah geliştirildi. Bu silahlara yenileri eklenecek. Zira Türk Silahlı Kuvvetleri ağır bombardımanda ve nokta hedef atışlarda kullanılacak, tamamen milli ve yeni nesil İHA için düğmeye bastı. O da bu yıl içinde üretilecek.

Bütün bunların yanı sıra Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, karayolu, havalimanı ve tünel projelerinin devreye sokulması öngörülüyor. Diğer yandan Toplu Konut İdaresi yeni senede 65 binden fazla konutun inşasını tamamlayarak taliplilerine teslim edecek.

Bugün geriye dönüp baktığımızda Türkiye’nin 2016 yılında yaşadığı onca olumsuzluklara rağmen göz kamaştıran projelere imza attığını rahatlıkla görebiliyoruz. Marmara sularını aşarak Yalova-İzmit arasını birbirine bağlayan Osmangazi Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın üstünden iki kıtayı bir inci kolye gibi bir birine bağlayan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, yine Boğaz sularının altından kıtalar arası yolculuğa imkân sağlayan Avrasya Tüneli ve daha buna benzer irili ufaklı onlarca proje tamamlanarak hizmete girdi.

YENİ YILDA 706 KİLOMETRE OTOYOL

İç Anadolu-Karadeniz arası geçiş yolculuğunu 8 dakikaya düşüren Ilgaz Tünel projesi bu projelerden biri… Kısa bir süre önce Başbakan Binali Yıldırım tarafından hizmete açılan projeyle birlikte 2017’de yeni karayollarının inşası için ciddi yatırımların yapılması hedefleniyor. Bölünmüş ve otoyol çalışmalarında özellikle ‘Ankara-Niğde Otoyolu’, ‘Aydın-Denizli Otoyolu’, ‘Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu’ ve ‘Kırıkkale Çevre Yolu’ ile ‘Mersin-Erdemli-Taşucu Otoyolu’ projelerinin yanı sıra yeni yılın ilk ayı Ocak'tan itibaren 706 kilometrelik otoyol projesinin ihalesi gerçekleştirilecek.

HEDEF YENİ YILDA 41 TÜNEL İNŞA ETMEK

2017 yılı hedefleri arasında 68 km uzunluğunda 41 tünelin tamamlanması da yer alıyor. Buna göre Rize-Erzurum arası Ovit Tüneli, Hopa-Borçka arası Cankurtaran Tüneli, Cizre-Şırnak arası Cudi Tünelleri, Suşehri-Sivas arası Geminbeli Tüneli, Van-Hakkâri arası Güzeldere Tüneli, Antalya-ibradı arası Demirkapı Tünellerinin bu bir yıl içinde tamamlanarak hizmete girmesi öngörülüyor. 

Ayrıca bu sene içinde yapımı tamamlanacak tünellerden bir de Doğu Anadolu ile Akdeniz'i birbirine bağlayacak olan Erkenek Tüneli... Tünelin yapımına 2011'de başlandı. Proje kapsamında bölgeye coğrafi yapısı itibariyle yapımı en zor tünellerden biri inşa ediliyor. Ancak çalışmalarda artık sona gelindi. Bin 836'şar metrelik iki tüpten oluşan yeni tünel sayesinde Adıyaman-Malatya arası yolculuk süresi 3 saatten 1 saat 50 dakikaya düşecek. Duble yollarla bağlantısı sağlanacak tünel sayesinde o güzergahta sık sık yaşanan trafik kazalarının bir nebze de olsa önüne geçilmiş olacak.

YENİ NESİL MİLLİ YÜK VAGONU YOLDA

Türkiye’nin son 14 yıllık döneminde ulaşıma yapılan yatırımların yeni yılda artarak devam etmesi beklenirken bu yeni yatırımlarla ülkedeki kara ve demiryollarına yeni güzergâhların ekleneceğini söyleyebiliriz. Ülke haritasını önümüze koyduğumuzda bu yeni güzergâhlara ek olarak hizmete girecek olan “Yeni Nesil Milli Yük Vagonu” projesinin de bu sene içerisinde devreye girmesiyle ulaşımda ileri seviyeler yakalanmış olacak. Bu gelişmeler paralelinde yeni yılda özel sektör işletmecileri de demiryollarında hizmet sunmaya başlayarak yeni dönemin yol haritasında kendilerine yer bulacak.

KANAL İSTANBUL VE KONUT HEDEFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlık yaptığı dönemde açıkladığı çılgın projelerinden biri olan “Kanal İstanbul” projesinin fizibilite çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalara ek olarak sürdürülen imar ve altyapı çalışmalarında 2016 yılında son aşamaya gelindi. Uzmanların finansman modelini de netleştirdiği projenin çalışmaları yeni yılda hızla devam edecek.

Kanal İstanbul’un uzunluğu 43 kilometre olacak. İstanbul Boğazına benzer şekilde gemilerin rahat giriş çıkış yapabilmeleri için bir de “Haliç” inşa edilecek. Sazlıdere Barajı’nın çıkıntı yaptığı yere inşa edilecek Haliç, gemiler için büyük bir park alanı açacak. Bu park alanının etrafını ise turizm tesisleri dolduracak. Bunun da ötesinde Kanal İstanbul’un her iki yakasına toplamda 100 bin konut yapılması planlandı. Bu rakam ise toplam 500 bin insanı barındıracak bir şehir nüfusu anlamına geliyor. Proje etrafındaki bu şehirleşmeyle birlikte bölgede alışveriş merkezleri, olimpiyat ve spor alanları kurulacak. Tüm bunların yanı sıra festival, fuar, otel, spor tesislerinin de projeyle birlikte bölgeye bambaşka bir canlılık getirmesi bekleniyor.

FİNANS MERKEZİ PROJESİNİN GELİRİ 20 MİLYAR EURO OLACAK

Türkiye’yi zenginleştirecek bir diğer dev proje ise İstanbul Finans Merkezi (İFM). Merkez ile birlikte Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) ait olacak binaların temelleri atılmış durumda. Proje faaliyete geçtiğinde Uluslararası danışmanlık kuruluşlarının hesaplamalarına göre ilk aşamada 50 bin kişiye iş kapısı açacak. Yine hesaplamalara göre projenin yıllık Türkiye ekonomisine katkısı 20 milyar euro. Ayrıca İstanbul’un uluslararası finans merkezine dönüşmesi durumunda ise bu rakamın katlanarak artması bekleniyor.

2017'ye damgasını vuracak projeler bu kadarla sınırlı değil;

 • 706 Km Otoyol
 • 41 tünel
 • Milli yük vagonu
 • Kanal İstanbul
 • İstanbul Finans Merkezi
 • 3. havalimanı
 • 100 “milli” ve “yerli” silah
 • 1915 Çanakkale Köprüsü
 • Türk Akımı
 • TANAP
 • Akkuyu Nükleer Santrali

Nasipse devamı yarın…

Yorumlar