Son Dakika

ABD sonrası Türkiye’nin yol haritası

Trump’ın başkanlık seçimlerinde Amerikan halkına söz verdiğini belirten SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump uzun bir süredir zaten Suriye’de askerlerini çekme noktasında kararlıydı” dedi.

ABD sonrası Türkiye’nin yol haritası

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump’ın uzun bir süredir bölgeden çekilmeyi hedeflediğini ve bu sürecin çok önceden başladığını söyledi. Donald Trump’ın bu kararlılığını seçim sahasında da gösterdiğini ifade eden Can Acun, “Amerikan başkanlık seçimlerinde de Amerikan halkına seçim kampanyası sırasında bu balgamda sözler vermişti ve yaklaşık 7-8 ay önce de kamuoyuna da açıkladı” dedi.

TÜRKİYE’NİN SURİYE KONUSUNDA KARARLI DURUŞU ABD’Yİ ETKİLEDİ

ABD’nin Suriye’den çekilme senaryoları nelerdir? Çekilecek mi çekilecekse bunun sebepleri neler olabilir?

Donald Trump’ın Amerikan devlet aygıtlarından özellikle de Pentagon ve Centcom’dan gelen baskı üzerine kararı bir süre ertelediğini ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ nın kararlı duruşu, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik kapsamlı bir hareket yapma kararı alması ve bölgeye askeri açıdan yığınak yapması ABD’yi Suriye’den çekilme kararına yeniden götürdüğünü vurgulayan Acun, “Trump Suriye’nin doğusundaki PKK’yla yürütülen bu angajmanın ciddi bir maliyet üretmeye başladığını, daha öncede siyasal açıdan zaten çıkış yapan Amerika askerlerini bu bölgeden çekmeyi arzu ediyordu. Şimdi Türkiye’nin de sert duruşu sonrası Erdoğan’la yaptığı bir görüşme sonrası çekilme kararı aldı ve bunu hayata geçirme noktasında da önemli adımlar attı” değerlendirmesinde bulundu.

TRUMP AMERİKAN BÜROKRASİSİYLE KARŞI KARŞIYA

Amerikan bürokrasisinden Pentagon’dan ve diğer devlet aktörlerinden bir dirençle karşı karşıya gelen Donald Trump, Başkanlık kararnamesini imzaladı. Suriye’den çekilme kararına direnç gösteren Savunma Bakanı James Mattis ve DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu temsilcisi Brett McGurk gibi isimler istifa etti. Bürokrasiden bu isimlerin istifa etmiş olması da bu kararın hayata geçeceğini gösteren önemli emareler olduğunu ifade eden Acun sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tabii burada temel mesele şuanda bunun nasıl gerçekleşeceği burada Türkiye’nin temel arzusu Türkiye’yle birlikte koordineli bir şekilde bu sürecin yönetilmesi bir güç boşluğunun oluşmaması ya da oluşacak güç boşluğunun Türkiye ve Türkiye’ye müzahir muhalif unsurlar tarafından doldurulabilmesidir. Türkiye açısından bu çok önemli çünkü Türkiye hem Suriye’nin toprak bütünlüğünün muhafazası hem de ulusal güvenliği açısından Fırat’ın doğusundaki mevcut terör tehdidinin elimine edilmesi sadece PKK ve onun alt bileşenleri değil DEAŞ’ın da bölgede tamamen temizlenmesi için bir istikrar alanı oluşması gerektiğini düşünüyorum. Bunun da ancak Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları bölgelerinde olduğu gibi Türkiye’ye müzahir unsurlar tarafından sağlanabileceğini, bu bağlamda da ABD’yle koordineli bir şekilde Fırat’ın doğusunda güvenli bölgeyi oluşturmak ve burada istikrar ve inşaat faaliyetlerinde bulunmayı arzu ediyorum…”

FIRAT’IN DOĞUSUNDA GÜVENİ BÖLGE

ABD’nin çekilmesi durumunda YPG kontrolündeki bölgede hâkimiyet mücadelesinin tarafları kimler olabilir?

ABD’yle yürütülen müzakerelerin önemine değinen Acun, “Genel Kurmay Başkanlığı taraf komiteler nezdinde görüşmeler yürütüyor. Hali hazırda Fırat’ın doğusunda 22 tane asker üssü var. 2 bin düzenli askeri birliği, 2 bin civarında da paralı askeri var. ABD YPG’yle angajman halinde ve birlikte sahada hareket ediyorlar. Şimdi Türkiye, Fırat’ın doğusunda Ayn el Arap’tan Maliki’ye Irak sınırına kadar 32 km derinliğinde hem bir stratejik yolu da içerecek şekilde bir güvenli bölge oluşturmak istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Güvenli bölge oluşturulmasındaki temel sorunun, Arap bölgelerinin hâkimiyetinden ziyade Kürt bölgelerinin kontrolünün nasıl şekilleneceğidir. Burada yürütülen müzakerelerin belirleyici olacağını ifade eden Acun, “Türkiye kendi güvenliğini garanti altına alacak şekilde farklı senaryolara açık olabilir diye düşünüyorum. Türkiye ve ona bağlı müzahir Arap muhalif unsurlar Fırat’ın doğusunda geniş bir alanı kontrol ederken Ayn el Arap, Kamışlı gibi istisnai bazı Kürt bölgelere yönelik farklı senaryolar hayata geçirilebilir. Burada temel mesele Türkiye’yi tehdit eden terör örgütünün elimine edilmesi ve buna yönelik net bir yol haritası hayata geçirmek. Türkiye doğrudan ilk etapta bir askeri harekât düzenlemekten ziyade bu terör yapılanmalarını izole ederek çözüm arayışı içerisine girebilir” dedi.

İDLİB’DE HTŞ’NİN ÇATIŞMALARI

İdlib’de Heyet Tahir Şam (HTŞ) ile ÖSO Savaşıyor. Bölgeden Antlaşma haberleri geliyor. Rusya bu durumda o bölgeye müdahale eder mi?

İdlib’de ÖSO’dan ziyade Heyet Tahrir El-Şam (HTŞ) ulusal kurtuluş cephesinin alt bileşenleri arasında çatışmalar yaşandığını Nurettin Zengi gibi Ahraru Şam grupları özelliklede HTŞ ile Nurettin Zengi arasında Türkiye sınır hattına paralel İdlib’in kuzeyinde çatışmalar yaşandığının altını çizen Can Acun, HTŞ’nin Nurettin Zengi askeri olarak elimine ettiğini gördük diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Yapının kalan unsurları Afrin’e çekilmek durumunda kaldılar ve Heyet Tahrir-Şam ardından Ahrar ül-şam’ın da kontrol ettiği birçok bölgeyi ele geçirdi. Ancak Türkiye buna yanıt verebilmek adına Feylak’uş Şam tekrar bir dengeleyici unsur olarak destekledi ve şuanda bu çatışmalar durdu ve İdlib’de tekrar bir çatışmazlık ateşkes sağlanmış oldu.”

Rusya HTŞ’nin güçlenmesinden rahatsız

HTŞ’nin diğer muhalif gruplara karşı güçlenmesi Rusya’yı ciddi anlamda rahatsız etti. İdlib’de Türkiye ve Rusya arasında bir anlaşma olmuştu burada bir tampon bölge oluşturulacak ve bu bölge silahsızlandırılacaktı ancak bu tam olarak hayata geçebilmiş değil. Rusya tabi bu konularda Türkiye’yle görüşmeye devem ediyor ancak cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova ziyaretinde Putin’le yapılan görüşmeler de şuanda bir rejim Rusya’nın desteğiyle birlikte bir kent planlaması kesinlikle yok. Mevcut Türkiye Rusya mutabakatının devam edilmesi konusunda yeniden karar almış olunur.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.