Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD’nin “Akdeniz” oyunu ve Türkiye korkusu!

Muhammed Şimşek
ABD’nin “Akdeniz” oyunu ve Türkiye korkusu!

Batı’nın tükenen kıt imkânlarına karşılık yüzyıllar boyu Türkiye’yi ayakta tutmaya yetecek Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz rezervleri ABD’nin ağzını sulandırıyor. Gelecek hesaplarını bu bölgedeki rezervleri ele geçirmeye dönük yapan ABD’nin gerek Suriye’deki gerek Irak’taki attığı adımlar bu planın birer parçasını oluşturuyor.

Batılı diğer bütün ülkelerin de gözünü diktiği Doğu Akdeniz’deki jeostratejik potansiyele ulaşmanın önündeki uluslararası hukuk ve diplomatik engelleri kısmen de olsa ortadan kaldırmanın tek kartını ise Yunanistan elinde tutuyor.

Hal böyleyken başta F 35’ler olmak üzere elindeki hemen her kozu kullanarak Türkiye’yi tehdit ettiği halde boyun eğdiremeyen ABD’nin sinsi planlarına maşalık etmeye hazır Yunanistan’da ise işte bu tablo bilinçli olarak sık sık ülke medyasında gündeme taşınıyor.

KOMŞU PİYON OLMAYA RAZI

Türkiye ile Amerika arasında iplerin gittikçe gerilmesinden ibrenin kendilerine dönmesiyle bir menfaat uman Yunan basını, özellikle Doğu Akdeniz’deki rekabette kendilerine “ağabey” arıyor. Türkiye’nin kırmızı çizgilerini net açıkladığı Akdeniz’de, atılacak adımlara yönelik dengelerin ABD eliyle değişebileceğini düşünen Yunanistan daha şimdiden bölgedeki enerji savaşlarında piyon olmaya razı bir görüntü çiziyor.

TAŞLAR YERİNDEN OYNAR MI?

Türkiye ile ABD arasındaki gerilimin derinleşmesinden medet uman Yunanistan medyası, ikili ilişkilerin geri dönülmez bir sürece girdiğine dikkati çekerek “Türkiye, Amerika’nın baskılarına boyun eğmiyor. Erdoğan yönetimi, ABD’nin büyük korkusu olan Türkiye-Rusya-Çin işbirliğine doğru gidiyor” tespitleri yer alıyor. Ancak Yunan medyasının bildiği bir diğer gerçek ise sahip olduğu stratejik üstünlükler sebebiyle ABD’nin öyle kolay kolay Türkiye’den vazgeçemeyeceği. Ancak Trump’ın çılgın ve hırçınlıklarına güvenen komşu medyası, ABD’nin hamlelerinin bu marjinal noktaya evrilebileceği yorumlarıyla bir tür Batı sözcülüğü görevini sürdürüyor.