Son Dakika

ABD’nin maskesi Deyrizor'da düştü

Aylardır tırlar dolusu silah yardımında bulunduğu terör örgütü PYD/PKK üzerinden Suriye’nin Deyrizor bölgesine operasyon yapan ABD yine suçüstü yakalandı. Operasyon öncesi ABD Hava Kuvvetlerine bağlı helikopterlerin terör örgütü DAEŞ’li 20 komutanı bölgeden tahliye ettiği ortaya çıktı.

ABD’nin maskesi Deyrizor'da düştü

Muhammed Şimşek / Diriliş Postası

Terör örgütü DAEŞ ile mücadele bahanesiyle Suriye’nin kuzeyine silah yığan ABD’nin yalanı bir kez daha patlak verdi.

Terör örgütü PYD/PKK'nın, Suriye'de ABD'nin desteğiyle terör örgütü DAEŞ kontrolündeki Deyrizor iline bu sabah itibariyle kuzeyden operasyon başlattığı haberi geldi.

Yerel kaynaklara dayandırılan bilgilere göre, terör örgütü PYD/PKK operasyona Haseke'ye bağlı Kırkyedi beldesi üzerinden başladı.

DAEŞ’li 20 komutan tahliye edildi

Ancak terörle mücadele görüntüsü veren bu operasyonun perde gerisindeki yüzünü Rus medyası ortaya çıkardı. Rus medyasına yansıyan haberde operasyon öncesi DAEŞ’li 20 komutanın helikopterle bir başka bölgeye tahliye edildiğini duyuruldu.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin, askeri ve diplomatik bir kaynağa dayandırdığı habere göre, ABD Hava Kuvvetlerine ait helikopter, operasyon öncesi ağustos ayında Deyrizor şehrindeki terör örgütü komutanı 20 komutanı bir başka bölgeye tahliye etti. Haberde ikisi Avrupa asıllı komutanın başka bölgelerde kullanılmak üzere tahliye edildiği bilgisine de yer verildi.

DAEŞ komuta merkezi vuruldu

Bu arada Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Suriye’nin Deyrizor şehri yakınındaki DAEŞ komuta merkezine hava saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Rus hava saldırısında aralarında örgütün sözde Deyrizor Emiri Ebu Muhammed El Şimali’nin de bulunduğu 4 komutan ile birlikte 40 teröristin öldürüldüğü duyuruldu. 2015’te Paris’te düzenlenen terör saldırısında görev aldığı tahmin edilen El Şimali’nin, Irak doğumlu Suudi Arabistan vatandaşı olduğu belirtildi.

Terörist komutan ABD’de eğitim aldı

Ancak asıl üzerinde durulması gereken isim ise yine aynı operasyonda öldürüldüğü tahmin edilen terör örgütü DAEŞ’in sözde “savaş bakanı” Gülmurad Halimov. Tacik asıllı Halimov, daha önce Tacikistan İçişleri Bakanlığı’nın polis özel operasyonlar biriminin (OMON) komutanıydı.2015’te Tacikistan’da ortadan kaybolan ve daha sonra da DAEŞ’e katıldığı bir internet görüntü paylaşım sitesinde yayınlanan bir video ile açıklanan Halimov, ABD’de askeri eğitim almıştı. Terör örgütüne katılmasının zihinlerde oluşturduğu soru işaretini, ABD Dışişleri Bakanlığı geçen yıl Halimov’un başına 3 milyon dolarlık ödül koyarak silmeye çalışmıştı.

ABD bunu defalarca yaptı

Uluslararası arenada terörle mücadele havarisi kesilen ve İslam ülkelerini bu alanda adım atmaya zorlayan ABD’nin diğer yandan terör örgütleriyle kol kola girdiğini ispatlayan çok sayıda vesika yansıdı medyaya bugüne kadar.

Daha birkaç hafta önce ABD uçaklarının terör örgütü DAEŞ’in kontrolündeki Telafer’deki bir bölgeye havadan indirdiği tank katili Javelin füzeleri ortaya çıktı. Füzeleri Telafer’e operasyon düzenleyen Irak askerleri bir grup DEAŞ teröristini öldürdükten sonra ele geçirdi.

Yine yerel kaynaklar Temmuz ayında ABD’nin özel jet ve helikopterlerle, Rakka’daki DEAŞ komutanlarını, operasyonlardan önce kaçırdıklarını bildirmişti.

Biraz daha geriye gittiğimizde 2014 yılında iki terör örgütü DEAŞ ve PYD’nin Kobani’deki çatışmaları sırasında ABD uçakları, PYD’ye silah yardımı yaparken havadan gönderdiği kasaların bir kısmını DEAŞ mevzilerine paraşütle attığı anları kameralar kaydettiğini hatırlamak mümkün.

Trump itiraf etmişti

Bütün bu yaşananlar ortadayken ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık yarışında sarfettiği sözleri hatırlamak da fayda var. Zira ABD eski Başkanı Barack Obama’ya ve Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton’a yönelik sert eleştirilerde bulunan Trump, bu konuda bir itirafta bulunmaktan çekinmemişti. Trump “Evet, kurucu odur. Obama DEAŞ’ı kurdu ve hilekar Hillary Clinton da örgütün yardımcı kurucusudur” cümleleriyle ortadaki vahim tabloyu gözler önüne sermişti.

Muhammed Şimşek / Diriliş Postası

 

Yorumlar